114 voor den predicstoel te verscliynen over den doop liaerer kin deren, ofte verscliynende te antwoorden, insouderheyt op de twee laetste vraegen van liet formulier des EL Doops; is ver- staendat men evenwel de kinderen sal doopeuonder reserve nochtans, dat men te voren de ouders sal van de gelegentheyt dier vraagen onderrighten. Art. III. Men sal over al degenedie den Christelijcken Doop hebben ontfangen, naerder opsight nemen, als tot noch toe geschiet is, opdat synu groot geworden sijnde, haeren doop te beter mogten beleven, volgens het voorschrift des Syn. Goes, d'anno 1620, Cap. 2 art. 4 x). Cap. III. Van de leere ende onderwysinge in deselve. Art. 1 3). Is goet gevonden, dat men met den eersten den nieuwen overgesetten bybel in alle kercken sal invoeren naevolgens voorgaende besluyten van verscheyden synoden deser provincie ende insonderheyt van het Synodus Nationael de anno 1619. Doch opdat hetselve mochte geschieden tot den meesten dienst ende geryelf van de gemeynte, sal suis. gedaen worden, soo haest ais de voorscreven nyeuwe bybels in allerlei formaten sullen gedruct sijn 3). Art. II 4). Nopende het examen ende opnemen der litmaetenalsoo Resolutie: Men sal de kinderen doopen schoon sy geen gehoor en willen gevendoch sal men van te voren de ouders ontbiedenvermanende ende onder- wysende haer van de vragen des doopssal men oock de gemeynte van der pre- diekstoel over dese gelegentheytdat het sulck een kint iswaerschouwen.-'"' Zie Reitsma en Van Veen A. w. Vblz. 166. 2) Gravamina III13. 3) In de aauteekeningen hij de gravamina is nog hierbij gevoegd„ende om den grooten prijs te voorcomen wiert voorgeworpen, dat men versojicken soude, dat de Heeren Staten van Zeclant souden geven octroy om der vele te mogen gedruckt werden in Zeelant". Gravamina III4. Bij dit gravamen is aangeteekend

Archief | 1909 | | pagina 152