115 daerin geenen eenpaerigen voet van tijt, plaets ende maniere can gehouden werden, wert sulx gelaaten in de vryheit van yder predicant ende kerckenraet volgens de kerckeuordeninge de anno 1591, art. 51 x) ende art. 24 Syno. Nationa. 1581 Cap. IV. Aeagaende de sacramenten ende andere kerckelijcke oeffeningen. Art. I 3). Alsoo men bevint diversche onheylen van brasmaelen en andere ongeregeltheden door het doopen ende trouwen des Sondaghs voor de middagh tot groote ergernisse ingecropen te sijn, is goet gevonden, dat men voortaen niet anders dan nae de middagh de huwelijcken bevestigen ende den H. Doop be dienen salten waere in gevalle van sonderlingen noot. Art. II 4). Aengaende het doopen der kinderen, die in hoerdom Over zit gravamen, van Tholen iugebracht sijndeseydendat de motive by dit gra(va)men wasomdat sommighe de lidtmateu examineeren in haer particuliere huyscn." 1) Zie Reitsma en Van Veen, A. w. V, biz. 25. 2) Zie F. L. Rutgers Acta van de Nederlandsche synoden der zestiende eeuw CWerken der Marnix- VereenigingSerie II, 3Jblz. 408. 3) Gravamina IV, 1. Bij dit gravamen is aangeteekend: „Die van Tolen seyden dit gravamen uutgesokreven te bebben nut oirsalce i dat in desen in baer elasse sulck een diversiteyt wassommige doopen ende trouwen voor de middach andere nae de middach sommige voor de predicatie andere nae de predicatie. ResolutieMen sal naemiddachs trouwen ende doopendoch voor of nae de predicatie wort in een yders vryheit gelaten." 4) Gravamen IV2. Bij dit gravamen is aangeteekend „Over dit artikel sijn verscheyden bedeynckingen ingebrachtals1°. men sal afkondigen van den stoel, dat het 9uleke kinderen sijn, ende door dese occasie een yegelijck vermanen, dat se haer doch van sulcke sonde wachten, opdat se haer kinderen soo geen brantmerck en settenII0. de ouders bekent sijnde sal men alvooren haer over haer sonden vermanen ende bestraffen 111°. men sal oick wel letten op de getuygeudat se bequame personen mochten sijn IV". men sal te kennen geven, soo sulcke ouders geen leetwesen en betoonendat sulcke kinderen worden gedoopt niet uut cracht van het verbout Godts met haer naeste ouders raacr uutdien Godts verbontmet haer opgericht, bestaet in duysent leden."

Archief | 1909 | | pagina 153