116 spel oft bloetschande gewonnen sijnwort verstaendat men haer den II. Doop niet weygeren en can; doch onder dese naervolgende conditiën: 1. dat men de ghemeente publice sal waerschouwen, dat het sulcke kinderen sijn, raeteenen aenwysende de fondamenten, waeromme dat men se nochtans doopt; 2. dat men de ouders van soodaenige kinders over haere vuyle onreynigheden ten haeren huyse sal bestraffen of elders, daer men se can becomen: 3. dat de opsienders van de kercke een sonderlinge ooge over soodaenige kinderen sullen houden; 4. dat men bequaeme getuigen over den doop van dese kin deren, zoo veel mogelijck is, sal vereysschen. Art. III Wat belangt, of men niet en behoorde te houden eenen eenpaerigen voet in het bidden voor de overheyt, is verstaen, dat men hierin sal volgen het oude formulier; ende belan gende de titulen in het bidden voor hooger-amptspersoonen ende de voornoemde overheyt wort sulx gelaeten in de vryhevt van de predicanten tot de meeste stichtinge der gemeynte. Art. IY Over het doopen van de kinderen ten platten lande buyten de bestemde daegen in de wekesouder voorgaende predicatie is geresolveertdat lietselve niet en sal toegelaeten werden volgens Syn. Thol. anno 1602, art. 36 ende 48 3), ten waere in cas van groote nootsaecklijckheit. Cap. Y. Yan de studenten, scholen ende schoolmeesteren. Art. I 4). Alsoo het een seer godlijck eude noodigh werck is de blinde Gravamina IV3. Bij dit gravamen is aangeteekcnd „Dit gravamen, commende van Tolen, is verclaertdat ingebracht isomdat men sietdat ti'orraulier van tgebetby den synode gesteltin desen niet en wort gevolehteudealsoo de tytnlen der Heeren Staten uutgedruckt stacn meende men over den Heere Prince van Orangen behoorde in het gebet te noemen Sijn Hoocheyt." Gravamina IV, 4. 3) Zie Reitsma en Van Veen, A. w. V, blz. 56 en 57. Gravamina VI en 2. Hierbij is aangeteekcnd

Archief | 1909 | | pagina 154