118 is daervan geenen seeckeren tijt gestatueertalsoo de stemmen staeckendoch opdat sy haer leven ende studia soo aenstellen dat sy eens met stichtinge tot den H. Dienst moghten ge- voordert wordensal van wegen desen synodus geschreven worden I aen de professoren der H. Theologie, dat het Haere Eerwaerde gelieve op de stadiën en tcomportement derselver studenten seer nan acht te nemen, ende de kercken van alles rondelijck te informeren. Art. III i). Op het publijck predicken van de proponenten is goet ge vonden, dat men daerin sal volgen den voet, beraempt in Syn. Ver. Gap. 3 art. 14 2)ende wort also tselve hun toegelaaten doch alleen in den tijt, des noots, ten platten lande, ende met voorgaende kennisse des classis. Cap. VI. Naerder verclaaringe van eenige artijckelen des synodi. Art. I 3). Aengaende den 58en art. van den kerckenordenraeckende de suspensie van de dienaeren 4), de synodus verstaet, dat deselve claer genoech is, ende, wat d'ontreckinge van de ga- giën belangtdat sulx. niet en behoorde te geschiedendewijl de straffe der suspensie swaer ghenoech is. Gravamina V, 5. 2) Reitsma en Van Veen A. \v. Vblz. 100. 3) Gravamina VI1. Bij dit gravamen is aangeteekend „Die van Tolenverclafende de oorsake van haer gravamenseydcndat het was ingebracht, omdat sommighe, gesuspendeert sijnde ende de gagie behoudende, de straffe vau suspensie quarnen te wachten, seggende: „laet se predickentotdat sy moede sijnwy houden doch evenwel onse gagie"; ende oversulckx nopende de verclarynghedaervan dit artikel spreeckthet siet op het laetste. De heeren meendenalsoo dit gravamen niet alleen spreeckt van schrappen van gagie, mair oick van die te wenden tot een ander gebruick, dat dese sake politick was, ende tot dese vergaderynghe niet en hoorde wiert geantwoort, dat het besluyt in desen stont by de kerckenmaer de executie by de heeren oversulkx hier conde gebracht ende verhandelt werden." Zie Reitsma en Van Veen A. w. Vblz. 26.

Archief | 1909 | | pagina 156