120 werdenonder wat praetext het oock soude mogen wesen ende ten platten (lande), hetsy daar combinatiën van dorpen sijn of niet, en sullen noeyt meer dan twee politijcke per- soonen toegelaaten werden. Soo veel belangt de plaetsenwaer halsheeren ende ambachts- heeren tsaemen sijn, verstaet dese synodus, dat evenwel niet meer dan twee politijcke persoonen in de verkiesiuge eenes dienaers sullen toegelaeten werden; ende, ingevalle de voor- seyde heeren door haere dispuyten de verkiesiuge van den pre dicant quaemen te tarderen soo wert verstaendat sy binnen den tijt van twee maenden naer de aenspraeck des kercken- raats sich daerover sullen hebben te verdraegenofsoo niet wort den kerckenraat de hant geopeut, om met ad vijs des classis het beroep te be voorderen. Ende aewyle de Heeren de Staaten provisionelijck yet ge- een vertooch hadden gedaen den synodoomhelsende vele sware clachten over de classis van Walcheren wegens de procedueren tegen haer gehouden, is dit ver tooch, van twelcke den classe de copie toegesonden was, by de gedeputeerde wederleyt van punte te punte, ende hebben gejustificeert de handelvnghe des classis tegen die van Middelburchnu eenighe jaren gehouden over tgetal der politike persoonen, comende over de verkiesynghe van predieanten binnen Mid- delburch. Dit vertoog ende dese apologie geëyndicht sijndeals geen der ge deputeerde van Middelburch daer tegenwoordich warenhebben versocht copie van deselve. Maer alsoo de gedeputeerde van Walcheren geenen tijt en hadden gehadt om tgeen sy in een cladde hadden beworpenin het nette te stellen maer beloofden tgenc sy mondelynghe hadden vertoontden synodo schriftelijck over te gevenis dit uutgestelt tot smaendaec-hs den 19 dito. 's Maendaechs smergens dese sake weder by der hant genomen sijndenaedat die van Wal cheren haere vertooch schriftelijck hadden overgegeven is goet gevonden om alle disputen ende oneenichedeu wech te nemen en de vergadervnghe niet langhe op te houdendat men die van Middelburch geen copie van het vertooch van Walcheren geven sal, maer dat men ofte de papieren beyde sal vcrsegelen met het segel des synodi ende niet openen dan door ordre van een andere synodus, ofte wel, soo de eenicheyt ende den vrede tusschen de gedeputeerde van Wal cheren ende de kercke van Middelburch can getroffen werdendat men beyde schriften sal verbrandenopdat dit niet wederom en mochtc opgcstclt werden. Onder en tusschen sijn gestelt tot gedeputeerde om haer te vereenigen alsbeyde de heeren D. D. Bammanus ende Vays ende de heeren Asman ende Adiuaen Laureyssen ouderlynghen."

Archief | 1909 | | pagina 158