121 geven hebben aen de resorten van Ylissingen ende Yere. dat dese moght coutrariërensullen Haere Edele Mog. versoght werden soodaenigen ordre daerin te stellendat de verkiesinge der predikanten daerdoor niet te langh uytgestelt en werde. Yoorts, waer geen andere ruagistraaten dan commandeurs ende crijghsoversten en sijnsullen die voor magistraaten er kent worden, die van de hooge overheyt daertoe geauthori- seert sijn, ende haere commissie thoonen connentwelck doende sullen met twee gedeputeerde uyt den kaeren mogen over de verkiesinge verschynen. Daer Paepsche ambachtsheeren sijn ende die geen professie van de Gereformeerde religie en doensal alleen gevolgkt worden den 22ötl art. van de synode ter Tholen de anno 1602 l) ende en sullen noch door haer selven noch door eenige gede puteerde op de verkiesinge mogen compareren. Een dorp, hebbende alleen een ambachtsvrouw, tsy weduwe of jonge dochter, doende professie van de Gereformeerde religie, sal vermogen twee gedeputeerde uyt den magistraat of andere uut baeren naem, sijnde litmaeten der kercke ende hebbende vrye ongelimitteerde stemmen, over de verkiesinge eenes pre dicants te senden 2). Cap. YIT. Yant huwelijck 3). Is besloten, belangende de huwelijck en, die onse litmaeten Zie Heitsma en Van Veen A. w. Vblz. 54. -) Zie de resolutie van de Staten ten opzichte van dit artikel hiervóór blz. 100. 3) Gravamina VII, 1. Bij dit gravamen is aangeteekend: „Dit gravamen hebbende twee leden, is op het eerste goet gevondeu dat men soo veel ruogelijek is, door alle middelen sal trachten, dat sulkx geweert worde. Hiertoe wierden dese middelen voorgeslagen 1°. datals men hoortdat sttleke houwelijcken worden geprepareert door versoucken vrvage etc., dat men dan sonde vigilecreu door vermanyughe by den lidtmaten der gemcyntedat se van sulek een versonck souden desisteren oft tselve alslaen II0. dat men den lidtmaten, als sy haer tot de gemeynte begevenongetrouwt sijndesonde doen beloven dat se souden trouwen in den Heere111°. dat (men) sulcke, die niet en willen luysteren naer de vermanyngheals sy comen om ondertrouw te doen scherpe-

Archief | 1909 | | pagina 159