123 lingen ende diaconen is geresolveertdat men strictelijck sal houden ende uytvoeren den BS™, 59°" ende 00™ art. van de gearresteerde kerckeuord. x)ende belangende de gemeene litmaeten sal men insgelijx volgen ende ter exsecjuutie stellen den 72uu artijckel 2)naerder verclaert in Syn Thol. art. 27 s). Voorts, aennopende den 74ea art., is geoordeelt deselve claer- lijck genoech uytgedruct te sijn; sullen oock de consistoriën een eenpaerigen voet houden in de oeffeninge van de stricte discipline over publijcke 4') scandalen, sooveel mogelijck ende stichtelijck is. Art. IT 5). Dewijl de dassen somtijts haer verclaeringe tegen persoonen die onder de kerckelijcke censure staen lang uytstellensullen de respectyve dassen de saecken, van de kercken aen haer gebracht, opt spoedigste afdoen. Art. III c). Nopende het profaneren van den dagh des Heeren door het „De broederen van Schouwen hebben bygebracht het exempel D. Bursii alsoo daer geruchten liepen door het lantdat hy een seker persoon binnen der Tolen hadde geslagen. D. Bunsrüs heeft daerop geantwoort, dat over dit stuck de consistorie haer devoir tegens hem hadde gedaentot dien eynde overgc- levert een lange attestatie nopende den handel der consistorie tegens hem ende voorts aengaeude sijn leere ende leven, betuygende, dat se, behalve dat, tegens hem niet en hebbenmaer hem onder haer heeft gedragen iu leer ende leven als een goe-t ende vroom predicant betaemt, waermede die van Schouwen con- tentement nemende." Zie Reitsma en Van Veen A. w. Vblz. 26. 2) Zie t. a. p. V, blz. 30. 3) Zie t. a. p. Vblz. 55. 4) Het HS. heeftpuplij cke". 5) Gravamina VIII3. Bij dit gravamen is aangetcckend „Aengaende den precisen tijt, hoe lange de classis soodauigen sake sal mogen ophoudenen is niet seker connen gestalueert werdenalsoo de stemmen twee tegen twee stakenSchouwen ende Goes noemende een hal 11" jaerWalcheren ende Tholen seggende hier geen precisen tijt te connen stellen." 6) Gravamina VIII46. Hierbij is aangeteekend „Dit gravamen commende vau der Toleuwiert geseyt tselfde alhier inge bracht te sijn, omdat binnen der Tolen drye maeuden in het jaer van smorgens

Archief | 1909 | | pagina 161