124 houden van merckten des voorraiddaghs voor de predicatie, ende andere slaavische werckendie opentlijck gepleeght werden item door het ryden, rotsen, het frequenteren der herbergen van mans ende vrouwen, jongmans en jonge dochters, selfs diepe in der nacht tot merckelijcke breucke des vierden ge- bots ende verwoestiuge des volx; verstaet dese synodus, dat sulcke schaedelijcke abuysen, als sijnde gantsch ergerlijck ende der waerer godsaligheit naedeeligh, behoorden door alle mo- gelijcke middelen geweirt te werdenwaertoe men versoecken sal ampliatie des placcaets van politie over dit stack ende een stricter exsequutie desselfs soo door het sluyten van de poorten, het daetlijck straffen van de contraventeurs als andersins. Item sal men by Haere Edel Mog. aenhouden dat de lier- bergensmockelhuysen etc. naerder werden besneden, dewyle onder het decsel van den reysenden man te gerievende meeste debauschen oick onder de predicatie werden gepleechttot welcke noch dese middelen gevoecht sullen werden: 1°. dat men ge- duirich predike tegen sulcke ontheyligingen2°. dat men int aennemen van de litmaeten hun doe beloven sich van sooda- nige profanatiën te wachten; 3°. soo si haere beloften in desen niet en houden, dat men tegens haer kerckelijck sal procederen. Art. IV Soo veel angaet het bemoeyen eenes predicants met tyde- vroech tot de uredat het eerste geluyt comt te luyden Sondaechs openbaer raerct wort gehoudende wynckelen worden geopent etc.raaer als het geluyt begint, wort de raerct gestoort, de wynckelen geslooten ende het coopen ende vercoopeu hout op Die van Schouwen wendedeu voort eeuighe kerckelijcke middelen om de profanatie des sabbaths te weeren, als 1°. dat de persoonen, die lidhnaten werden, souden beloven, dat se den ganschen dach souden vieren; 11°. als sulckx niet van haer en wert naegecoinmendat men haer dan kercke lijck sal censureereneerst hcymelijck met vermunynghe, daernae, indien sy nae de vermanynghe niet en vragen, sal men haer afhouden van den Avontmale des Hoeren 111° wouden die van Schouwendat men de resolutiedie alhier wort genomen over dit gravamenden kereken ofte gemeynten sonde bekent maken; IV°. dat men overal soude versoucken van de heeren, dat Sondaechs voor de wagens de poorten souden gesloten werden." Gravamina VIII, 7. Bij dit gravamen is aangeteekend

Archief | 1909 | | pagina 162