125 lijcke affairen ende weireltsche hanteringen, alsoo daervan de cisie gedaen (is) Syn. Thol. art 24 a) ende in Syn. Yerian. Cap. 3, art. 12 2), wort de saecke daerby gelaeten. Cap. IX. Van verscheyden versoecken des synodi. Art. I 3). Alsoo het arrest van de Edele Mog. Heeren Staaten van Zeelant, genomen in Julio 1621 4) tegen de Paepsche schou ten, secretarissen ende andere officieren in steden en ten platten lande, niet en wert geobserveert, soo es noodich geacht van Haere Ed. Mog. te versoecken renovatie, ampliatie en stricte exsequutie van het voorschreven arrest. Art, II 5). Wat belangt de superstitieuse ceremoniëndie by de Papisten publice gepleeght werdensal men by de liooge overheyt aen- houdendat dese haere stoutigheyt worde tegengegaen. Art. Ill 6). Overmits diversche ingeseteuen haere kinderen besteden in de Paepsche landen tot groote veraerdinge van deselve en nae- deel van het lant, soo sal men by de hooge overigheyt aen- houdendat haere placcatendaertegens geëmaneertter exse quutie moghten ghestelt werden. „Die van Schouwen seyden over dit gravamen, alsoo den 24 artikel Syn. Gousanae (lees; Tolanae) was vol cavillatiën ende eaptiën, dat een predicant geen tydelijcke affairen sonde mogen by de hant nemen cudein gevalle yemant te seer was beswaert, dat hy sijn huyshouden niet en conde versorgen, soo soude men voor hem versoucken eeuich subsidie by de heerensoo nochtansdat nie- mant eenich subsidie voor hem soude mogen versouckenten waere hy eerst vau te voren synen noot hadde geopent. 1) Zie Reitsma eu Van Veen A. w. Vblz. 55. 2) Zie t. a. p. Vblz. 100. 3) Gravamina IX1 Zie Slaten-nofulenblz. 224. Den 31atcn Juli 1621 werd door de Staten van Zeeland besloten, dat men er zoo veel mogelijk op zou letten, dat door de aiubachtsheercn geen schouten of secretarissen zouden worden aangesteld dan „wesende van de Gereformeerde religie". Gravamina IX, 2. Gravamina IX, 3.

Archief | 1909 | | pagina 163