126 Art. IV 1). Sal oock hetselve versoght worden tegens degene, welcke naer Halteren eude andere Paepscke plaetsen overloopen om den afgodendienst aldaer te plegen, wanneer de retorsie sal comen te cesseren. Art. Y 2). Alsoo veelvoudige swaerigheden ontstaen uyt de pardonnen van de moetwillige dootslaegen, soo is noodigk geacht van Syne Hoogheit te versoeckendat doch soo traeglijck als mo- gelijck is, ende niet dan nae voorgaendeinformatie, niet alleen van de officieren, maer oock van de respectyve magistraaten, de voornoemde pardonnen en werden vergunt. Art. YI 3). Dewijl men si et, dat de rhetorijc- ende comedispelen we derom van nieuws in sommighe plaetsen ingevoert werden soo is verstaen, dat men sal aenhouden op d'exsequutie van het placcaet van politie 4), daertegens geëmaneert 5). Art. YII G). Aengesien het tot groote cleynigheyt des kerckendiensts is streckende alle jaer te versoecken extraordinairis augmenta met overgevinge, is goet gevonden, dat Haere Ed. Mog sullen ver- socht werden den dienaeren des woorts in steden ende ten platten (lande) te vergunnen een staende gagie; gelijck oock verbeteringe van tractement voor de schoolmeesters ende de voorlesers, gemerct haere gagiën seer sober sijn, ende niet mo- gelijck is in desen costelijcken tijt haerselven daerop te connen generen; sal oock van Haer Edel Mog. versoght werden een Gravamina IX 4. 2) Gravamina IX 5. 3) Gravamina IX6. 4) Zie Groot-Placcaaiboek I, 357 (1583). 5) Zie de Stateu-resoluties naar aanleiding dezer zes artikelen genomen, hier vóór blz. 101. Gravamina IX, 8, 7, 9 en 10. In den gedrukten tekst zijn van dit ar tikel twee artikelen (VII en VIII) gemaakt.

Archief | 1909 | | pagina 164