127 seeekere gagie voor dien persoonwelcke in Ylaenderen met groote vrugt tegen de Wederdooperen gebruickt wort. Ende, alsoo de kercke van Liefkenshoeck liooglüijck een predicant van noode heeft, om den merckelijcken aenwas der litmaeten aldaer, is D. Jacobo Bursio belast van wegen desen synodo de commissiehem te voren tot desen eynde opgelegtwederom te hervatten en op te volgen, daer ende soo het behoort. Art. VIII l) Eyndelijck, alsoo hooghnoodigh geoordeelt is, dat om alle kerckelijcke swaerigheden die daeglijx voorvallen te beslissen jaarlijx een synodus in Zeelaut werde gehouden, sal daertoe van de Edele Mog. Heeren Staaten behoorlijcke authorisatie versocht werden, op soodaenigen voet als nu is geschiet, naem- lijckdat men sal overleveren eenige generale gravamina als motyven ende fontes gravaminum, daermede de nootsaecklijc- heyt van het houden des synodi werde aengewesenwelcke geobtineert sijnde, sal alsdan de classis synodael met commu nicatie van de Heeren van den ltaade beraam en tijt ende plaetse wanneer ende waer de synodus sal gehouden worden volgens den 4)26U art van de kerckenorden. de anno 1591 2). Cap. X. Van de vraagen aen den synodum. Art. I 3). Gemerckt groote ontstichtinge ontstaat uyt vele poëtische schriften, die daeglijx in druck worden uytgegevenis goet gevonden op de vraage, den synodo voorgestel!wat middel men hiertegen soude gebruicken te antwoordendat de remedie hiertegens gevonden wort in den 36on art. vant placcaet van policie 4)ende soo wie bevonden wort soodaenige schriften uyt te geven, sal daerover kerckelijck gecensureert worden. Gravamina I, 1 en 2. Dit artikel correspondeert met artikel IX van den gedrukten tekst. 2) Zie Rf.itsma en Van Veen, A. w. V, ljlz. 28. 3) Gravamina X1. Zie Groot-Placcaatboek 1357 (1583).

Archief | 1909 | | pagina 165