129 dat eenighe kercken in Vlaenderen haerselve poogen af te scheyden van de classe van Walcheren, met dewelcke sy door dauthoriteyt deses staats sijn geassocieertblijckende nyt den 36'n artyc. van de kerckenord. de anno 1591 ende alsoo te maecken een vijfde classe van Zeelant, soo sy voorgeven, soo is goet gevondendat men dit behoorde tydelijck te voor- comen, omdat het een stuck is van grooten gewighte ende gevolge, waerdoor te vreesen staet, dat die kercken van Zee- lant lichtelijck mogten gedemembreert werdensijn oversulx tot desen eynde gedeputeert D. D. Joannes Brandiüs ende Maximilianus ïeellingiüs met volle credentie, soo aen Sijn Excellentie graaf Willem 3) als aen de respectyve predicanten, om hun te stuiten, dat se sulx op de Generaliteyt niet en versochtenmaer wouden met de classe van Walcheren geas socieert blyven, ende, eer die gedeputeerde sich naer Vlaen deren transporteren, sullen sy haer aen den Edelen Heeren Gecommitteerde Raaden van Zeelant addresseren, versoeckende brieven van voorschrift aen den welgemelten heere graeve, om alsoo de saeck te beter te faciliteren 3). deren twee gedeputeerde om niet alleen in het particulier hiervan te dissuadeeren de predicanten, maer oickalsoo hierover een vergaderyughe vau Vlaemsche prc- dicauten soude hyeencomen den 22 April 1638, dat sy mede souden hiuneustaen om te sien, dat sulckx mochte verhandelt werden, ende sijn daertoe gedeputeert Mr. Max. Teelynck ende Joan, van den Bh an de respective predicanten van Schouwen ende Vlissingen." Zie Reitsma en Van Veen, A. w. V, blz. 22. a) "Willem van Nassau halfbroeder van Johan Maurits van Nassau. 3) Zie over den afloop hiervan Bijlage C. Behalve de heide hier geuoerade „voorgevallene saecken" is, blijkens het aangeteekende hij Cap. VI vau de gra vamina, in deze synode nog de volgende zaak voorgekomen „Tenselfden daghe (19 April 1638) soo heel't D. Samuel Heucüeeius audiëntie versocht, twelck hem toegestaen sijude, heeft vertoont, hoe dat liy gevlucht sijnde uut Duytslant en hem als een ballynck onthoudende tot Leyden, hem ten dienste van Godts kereke aldaer hcsich hout om door een secreete prac- tiquedie hv daertoe uutgevonden haddete verelaren sekere duystere plaetsen der heyliger schrift, openende verscheydene secreten der Hebreuschcr tale daertoe hy oick overleverde sijn attestatiegetecckent hy de professoren van Leyden. Archief 1909. 9

Archief | 1909 | | pagina 167