133 en soude connen gehouden werden, gelijck nu by de 18 jaren lanck tot groote ergernissen ende droef hey t der gemeene kercken deselve is achtergebleven, off niet in dese synode de reets op- gerechte correspondentie en behoorde de novo geordonneert ende gearresteert te werden, dewelcke sal gequalificeert sijn om alle voorvallende kerckelijcke saken ende verschillen te verhandelen ende decideeren, ende off niet alle respective kercken van Zee- lant int gemeenende int bysonder alle Katmaten van dien en sullen gehouden sijn derselver uutsprake haer te onderwerpen. N.B. In de Acta wordt van dit gravamen geen melding gemaakt. 4 (3de gravamen van de classis van Schouwen). Off alle de dassen niet en behoorden te hebben even veel kennisse van de cruyskerckenende hoe men dat met de minste costen ende perikelen sal connen practiseeren. N.B. Zie de Acta Cap. I, art. T. 5 (6de gravamen van de classis van Schouwen). Overmidts daer maer vier dassen in Zelant sijn, hoe men best daerin voorsien salsoo wanneer de stemmen commen te steken. N.B. Zie de Acta Cap. I, art. II. 6 (7de gravamen van de classis van Schouwen). Als daer eenich verschil ontstaet in eenighe classe, daerover sy niet en can accordeerenoff dat sy sententie gestreken hebbende, daertegen eenige kercke comt te doleerenoff het wel bestaen can, dat deselve classis tsamen sal stellen actores om haere sententie te mainteneeren ende judices om haere sententie te definiëren. N.B. Zie de Acta Cap. I, art. III. 7 (10de gravamen van de classis van Schouwen). Als een kercke ofte kerckelijck persoonhaer stellende tegen eenich oordeel des classis, weegerende haer tselfde te onder-

Archief | 1909 | | pagina 171