139 om d,e abuysen der indryngynghe des diensts te weeren niet en behoorde noch naeder verclaert te werden. N.B, Zie Acta Cap. VI, art. II. 3 (lste gravamen van de classis van Walcheren). Offer geen gesette order behoorde gestelt te werden van het synodus op het compareeren van de politike persoonen op de verkiesynghe van predicantenende ouderlyngen, ende dat in steden ende ten platten lande, soo daer ambachtsheeren sijn, als daer d'hooge jurisdictie gepretendeert wert, ende daer geen ander magistraeten dan commandeurs ende ciïjchraet is, wye voor rechte magistraten sullen gekent werden. N.B. Zie Acta Cap. VI, art. III. 4 (8ste gravamen van de classis van Schouwen). Overmidts den derden en den 4en artikel van de kercken- ordenynghe seer wert gedisputeert ende veel ongemacken baert in steden ende dorpen, of daer niet eenen eenparigen voet over en behoorde genomen te werden om de saken buyten alle twijffel te stellen. N.B. Zie de Acta Cap. VI, art. III. 5 (llde gravamen van de classis van Zuidbeveland). Men sal den synodo in bedeynckynghe gevenwat persoonen ende hoeveel in getal niet alleen in steden maer oock ten platten lande van wegen de magistraet sullen compareeren tot vercla- rynghe van den 3en ende 4eu artyckel der gearresteerde kercken- ordenynghe, ende bysonderlijck of persoonen, die selfs geen qualiteyt en hebben om te sitten over beroepynghe van predi canten, als ambachtsvrouwen, Paepsche ambachtsheeren ende soodanighe, die geen professie en doen van de Gereformeerde religie, sullen door eenighe gedeputeerde mogen sitten over eenighe beroepynghe der predikanten. N.B. Zie Acta Cap. VI, art. III. Zie Reitsma en Van Veen, A. \v. V, biz. 16.

Archief | 1909 | | pagina 177