14-1 eenighc lidtmaten vermaent hebbende over eeniglie schanda- leuse sonden, de sake gebracht sal hebben in de classe, hoe lange dan de classis soodanigen sake sal mogen ophouden ende traineeren. N.B. Zie Acta Cap. VIII, art. II. 4< (10,le' gravamen van de classis van Tholen). Alsoo het notoir isdat door het houden van publike Sou- daechsche marctdagen niet alleeue veel aertsgierige door dien slommer in haer ongodtsdiensticheyt ende bynae heydensche onwetentheyt werden gestij ft, nemaer oock vele godtvruchtighe welcke geerne dien dach in lieylighe oeffenyngen souden be steden door dese licentie van de voorseyde in haere neeryngke worden ondercropen, ende daertoe oic worden bespot, jae dat by dese occasie de gemeene neerynghe van de eene plaetse tot de andere nabuerighe plaetse, waer dese disordre meer in swange gaet, comt te divolveeren tot merckelijcke schade van de godtsdiensticheyt tot naedeel der vromen; wert gevraecht, wat middelen men best tot dadelijcke wechnemynghe van al- sulcke missusen int werck sal stellen. N.B. Zie Acta Cap. VIII, art. III. 5 (9de gravamen van de classis van Tholen). Boe dat men sal connen weeren het schieten van den pape gay op den Sondach, ende insonderheyt het oramedragen van haren St. Bastiaen, ende uuthangen ende voordragen van het- selfde beelt tot schande van de gemeynte ende een vernyeu- winge der afgoderye geheel tegen het placaet van politie midtsgaders het dryncken van St.-Jacobsschelpe in haer gilde met eerbiet N.B. Zie Acta Gap. VIII, art. III. 6 (3(le gravamen van de classis van Walcheren). Of men op de reformatie van den Sabbath niet behoorde te lettenopdat alsdan geweert soude moge werden het houden

Archief | 1909 | | pagina 179