145 poëten in dit lant gemaeckt werden, daerin dat verscheyden vertoogen van oneerlijcke dyngen ende de namen van afgoden gedaen ende vernieuyt werden, offt men niet eenicli middel sonde connen bedeyncken om soodanighe schriften te verhin deren ende tegens te gaen. N.B. Zie Acta Cap. X, art. I. 2 (6c,e gravamen van de classis van Zuidbeveland). Hoe dat men best soude mogen voorcommen de misbruycken die in bet stuck van den eet gepleecht ende bedreven werden soo int afvorderen van den eet als dien, die se violeeren, niet te straffen. N.B Zie Acta Cap. X, art. II. B (Zie hiervoor blz. 105 en 128). Brief yan den kerkeraad van Bergen op Zoom aan de Synode te Tholen d.d. 163S Maart 24. Edele Mo: Ileeren, Mijn Heeren van den ItaideEerweer- dige, Godvruchtige, Welgeleerde, Voorsienige, Zeer discrete Medebroeders Onse kercke spreeckende van gevoelen hadde door hare gedeputeerde totten classe van f hooien doen inbrengen dit navolgende gravamen //Off een classe sulck eene autoriteyt ende heerschappye heeft over eenige kercke, dat sy hare verkiesinge van een predicant mach annulleren ende deselve tot een andere eon- stringeren sonder eenige reden te geven van hare annullatie." Ende alsoo sy verstaet uut het rapport van de voornoemde gedeputeerde, dat het E. classe gelieft heeft dit gravamen uut te mousteren ende te supprimerenheeft sy in alle manieren nodich geacht hetselve den E Synodo voor te stellen ende met eerbiedinge te versoecken dat daerover mach werden gede- libereert ende dienvolgens geresolveerthet daervoor houdende dat het geseyde gravamen is van ymmers zoo grooten gewichte Archief 1909. 10

Archief | 1909 | | pagina 183