B IJ L A G E. Maximiliaen ende Phelips by der gratiën Godts eerts- liertogen van Oostenrijckhertogen van Bourgoinguenvan Lothrijeke, van Brabant, van Lemburch, van Lucemburch ende van Gelre, grave(n) van "Vlaenderen, van Arthoys, van Bourgoingiën Palatijn, van Henegauwe, van Hollandtvan Zeelandt, van Xamen ende van Zuytphen, marckgraven dcs heylichs Rijckx, heeren van Vryeslandt, van Salvns ende van Mechelen, allen dengenendye dese letteren zullen syen saluyt. Alsoe van weghen ous lyeffs ende welgeminde Amu a ex Jacobs sone, poorter van onser stede van Middelburch in Zeelandt, is ons verthoont- geweest, hoedat hy binnen sekeren tijt her- werts gecocht ende geconquesteert heeft van onssen lieven getrouwen ridder, raidt ende. camerlinck die heere van Gruyt- huyse zekere goet, genaemt de Hooghe, mitten huyse ende erven, daertoe behoyrende, liggende binnen de prochie van Gouwekereke op een quartier van een myle by de voorschreven onsse stede, dye over menighe tyden toebehoyrt hebben de vrouwe van der Yere, aen twelck goet loopt eenen wech die ons als graven van Zeelandt toebehoortdenwelcken wech de voorschreven suppliant garen poten endc planten soude met eenighe boomen by maniere van een droveende dat alsoe- wel om dye vermeerderinghe ende beteringe van zynen voor schreven huyse als oock om hem daerinne somwylen te ver luchten ende te wandelen; maer omdat de voorschreven wech is een sheeren wech, liggende aen vele erven, toebehoyrende diversche pcrsooncn, hy en soude dat nyet wel derven doen sonder daeraff te hebben onssen oorloff ende consent, omme dewelcke hy ons zeer üidtmoedelijck versocht endc gebeden heeft - soe ist, dat wy, dit overgemerckt ende hy erop gehad t

Archief | 1909 | | pagina 192