7 Uitgegeven: Th. de Limburg Stirum, A. w. I 636. Van het origineel zegt gemeld vidimus//wysaghen zekere opene lettrenbeseghelt metten seghele van wylen onzen gheduchten heere ende natuerliken prince, Lode- I wijcke, grave van Vlaandren, van saleghen ghedachte, in gheluwen wasse ende dobbelen steerte van parchemine 4 van welken lettrendie gcedgansgave ende gheel wa- ren in seghele, stexte ende scriftueren, zonder eenighe blameerlike vice of rasure, uutghedaen, dat den voors. I zeghele ende steert van ondderen ende by quader be- vvaernessen ghefrocheert waren, te wetene den seghel an i de canten, de wapene gheel wesende ende den steert eens - deels by ratten of anderen gheworemten ghebeten, em- j mer niet ghescheede zijnde". ,7. Gent 1373 September 28. Hendrik Lippens, grafe- k ontvanger, geeft aan die van Hulst verlof gedurende een ar de belasting op bier enz. te verhoogen. Ick Henrick Lippens, ontfangher mijns heeren van Vlaenderen, doe te wetene allen lieden, die ick in de name van mynen gheduchten heere, mynen heere van Ylaenderenby raede ende consente van eenighen van mijn heeren van mijns voorseits heeren raede, omme de ghe- meene nutschap ende proffijt van de goeden lieden van der poort van Hulst ende omme die te verlichtene ende te verheffene van swaeren schulden, daermede sy ghelast sijnende te behoedene, dat sy voortan gheene lijfrenten vercoopen souden up de poort, ghe.lijc sy totte noch ghedaen hebben, midts dat hare last soo groot es, dat sy haere schulden niet mochten betaelen jaerlicx metter revenuen van der poort, hebbe hemlieden gheconsenteert ende consenteere by desen lettren, dat sy van sint-Baef- daghe eerstcommende een jaer lanck sullen hoghen das- sysen van den wyne; dats te wetene, dat daer elck stoop

Archief | 1909 | | pagina 45