8 wijns, die totte noch ghegholden heeft vier my ten, sal dit present jaer gheven van assyse vier penninghen pa- risis van elcken stoope Item, dat men an de voorseide poort sal moghen bringhen, tappen ende vercoopeu hop- pinbier, ende dat men sal gheven van elcke tonne, die men te tappe vercoopeu salthien scellinghen van assyse ende van elcken vate, dat men in groots vercoopen sal ende bute voeren, vijf scellinghen parisis, ende van andren vreinde bieren int advenant van de grootte van de vaeten. Itemdat van allen coopmanschepen of neeringhendaer men tot noch toe gheen pondtgheldt af ghegheven heeft dat men danof pontghelt gheven sal der poortdats te verstaene, van elcken hondert pont parisis neghen scel linghen parisis, of al soo vele, als schepenen proflitelick dincken sal, ende dat alle andere assysen ende onghelt sullen bliven staendeghelijck te vooren. Omme dewelcke verhooghinghe sy sullen gheven myne voorseide heere twee pont grooten tal sulcken daghenals haere terminen van den assise vallen, boven de achtien pont grooten tsjaers, die sy te vooren ghaven. In kennisse van dese lettren gheseghelt met mynen seghele Ghegheven te Ghendt den achtentwintichsten dach van Septembre int jaer ons Heeren M 1IIC dry en tseventich. Stadsprivilegiën n°. 1 f 6 v°- 8. Gent 1377 Juni 27. Jan Boudins, ontvanger van Vlaanderengeeft aan die van Hulst verlof om gedurende drie jaren eene belasting te heffen, gelijk //mijn gheducht heere int jaer vier ende tseventich ottroyerde", en die gelijk was aan n°. 6. Ghegheven te Ghend onder minen zegle den XX VIIsten dach van Wedemaent int jaer ons Heeren MCCC tseven tich ende sevene Origineel op perkamentop enkelen perkamenten staart klein zegel in roode was. Het wapen vertoont een keper,

Archief | 1909 | | pagina 46