27 kondert zeven ende tzeventich scepenen van der kuere in Ghend ghehoort tversouchemlieden gkedaen by eenighen ghedeputeerden wethouderen van der stede van Hulst, die te kennen ghegkeven hebben, hoe dat dezelve stede in diversche plaetsen onbewaert es ende niet gkefortifyert jeghen den uploop van den vianden, alsoot wel van noode ware naer de ghestandichede van den jeghewoordeglien tyde, suppliërende omme die te moghen fortifyeren naer huer- lieder vermoghen, daers meest van noode es, twelke zy niet en zouden willen doen zonder tconsent van scepenen van der kuere voornoemt, so hebben dezelve gheconsen- teert ende willekueren, consenteren ende willekueren by desendat de voors. van Hulst zullen moghen repareren ende doen repareren de voors. stede tallen plaetsen daer ende also hemlieden prouffytelic dincken zal ter meester bewaernesse van hemlieden ende van derzelver stede, be houden dien dat de goede lieden van deser stede van Ghend altijts daerinne zullen moghen commenzonder hemlieden daerinne by den voors. van Hulst eenighe weygheringhe of refuus te doene. Ghedaen ten daghe, maende ende int jaer voorscreven int scependom mer Adriaens van Ravescoot, rudder, her Lievinus Pot ters ende harer ghesellen. Van der Oeyen, not. Gelijktijdige copie op perkament. 43. Brussel 1477 Deeember 22. Maxïmiliaan en Maria geven aan die van Hulst verlof om //tien hondert ponden pa- risis, van twintich groeten onsser munten van Ylaendren elc pond" aan lijfrenten te verkoopen. Ghegheven in onse stede van Bruessele den twee ende twint.icksten dach van December int jaer ons Heeren duns vierhondert zeven ende tzeventich. Origineel op perkament met een gebroken zegel in roode was aan dubbelen perkamenten staart.

Archief | 1909 | | pagina 65