31 Origineel op perkament met zegel in roode was aan doorgestoken staart. 54. Brugge 1487 August 14. Philips van Kleep be veelt aan de regeering te Hulst wapenschouwing te houden over alle weerbare mannen. Phelips van Cleve ende van der Marck, admiral van der zee, capitaine generael van den lande van Ylaemlre etcden bailliu ende scepenen van Hnlst of huere stede houders saluut. Also omme te wederstanen ende te dweersen de entreprinsen ende uplopinghen, die de vyanden da- ghelicx vervoorderen te doene upt land, het noodzakelic ende behoorlic zy te wetene, wat menichte van volk also wel te voet als te perde men zoude moghen terstont vynden omme te resisterene ende wederstane de voorseide vianden waeromme ende dat by onzen luste daerinne behoort voor- sien te wesene wapenschouwinghen ende reveue te dien hende te ordeneren ende ghedaen te zyne van die van den lande omme by goede ordenancie oorboorlixt ende prouffitelicxt te wederstane de voorseyde vyanden, wy ordeneren, lasten ende bevelen u zeere scherpelic van weghe mijns sheeren des conincx ende mynen heere den ertschen hertoghe zynen sone bidden ende begheeren van onzen weghe, dat ghy terstont zonder eenich delay of vertrec doet wapenschouwinghe ende reveue van den in wonende bmnen den meten of palen van uwer officieelc van hemlieden ghestoct ende ghewapent, ten besten in punte dat meughelic wesen zal beede te voet ende te perde eude dat alle bereet zijn den viere ende twintichsten dacli van deser maent omme te treckene, daert gheoordineert zal werdenter bewaernesse ende beschermenesse van den voorseide lande, ons overzendende terstont, de voorseide wapenscliauwinghe ende reveue ghedaen zijnde, de rollen bescedelic stellende, hoevele picquenaers, archiers, scut- ters met stalen boghencoleurmiers ende andere menichte

Archief | 1909 | | pagina 69