36 men te maken om niet gheroeft, ghepilliertghevanghen ghespannen of gliebrant te zyne van onse viandenzonder van ons daervan versien te syne. Behoudelick nochtans dat dieselve drie procliië onsse vianden in gheender ma nieren onderhouden noch sustineren en zullen van eenc- gherhaude vitaillen ofte ander nootzakelicke dinghenmaer onsse stede van Hulst ende alle andere onsse stedenin onsse ghehoorsaemheyt zijndesustineren ende onderhou den, ghelijc zy tot noch toe ghedaen hebben, gevende ende ons betaelende in allen lasten ende costendaer zy iune behoerlick, redelic ende tamelic gelast te zyne, ende voors al sulcken part ende portion, als zy tot noch toe betaelt hebben uut causen van der wakendie die van Hulsterambacht in bescudt van den zeiven lande ghestelt ende gheordonneert hebben, noch altijts voorts betalen ende diezelve wake metten anderen dorpen altijt onderhouden. Ghegheven in onse stede van Antwerpen onder onssen name den twelfsten dach in Decembre a0 LXXXV1II. En onderteeckent: Maxi. Gliecollationeert jegheu zijn originael, rustende onder damp Pi eter Cappoen, rentier van den Zande, en daer- mede bevonden accorderende. Origineele copie op papier omstreeks 1600. 59. 1489 Maart 31. Maximii.iaan en Pi-iilips geven last aan hunne schouten in Brabant om die van Hulst te helpen de vastgestelde belasting te innen, tot welker betaling ook de buitenburgers en zijdie de stad verlaten hebben, gehouden zijn. Gegeven opten lesten dach van Meer te int jaer ons Heeren duysent vierhondert acht ende tachtentich, ende van den rijeke van ons coninck tvierde, voer Paesschen. Origineel op perkament met gebroken zegel in roode was aan enkelen perkamenten staart; Stadsprivilegiën n°. 1 f. 87. Uitgegeven: G. C. A. Juten, A. w., blz. 43.

Archief | 1909 | | pagina 74