54 83. Meclielen 1528 Mei 11. Dezelfde, '/ontfanghen hebben(de) de oetmoedighe suplicatie van onsen beminden de burchmeester, scepenen ende raet onser stede van Hulst, inhoudende, hoe dat de voornoemde suplianten by rade ende advise van den notabelen ende inseteuen van onser voir- seide stede van Hulst hebben bestelt ende begonnen te maken tscepenehuus of halle, die staet aen de marct int schoenste ende chierlicste van derzelver stede, dewelcke in voirleden oirloghe verbrant ende ghedestrueert was, ende es zoe ghe- bleven te ruynen ende desolaet, ende om tselve werk te vul- makenmitgaders te delven ende diepen de vestenliueren dijcken te kooghen, blockuusen, borsten ende andere repa- raciën ende fortificatiën derselver stede, die grootelic van noode zijn te doene, mits de jeghenwoordighe apparenten ende' sus- pecten tijt van oirloghe, de voirnoemde supplianten behouven zullen de somme van driehondert ponden groten onser vlaem- scker munte of meer"geeft verlof te //vercoopen upt lichame van onser voirseide stede van Hulst totter voorseide somme van hondert Carolus guldenen van twintich stuvers tstick sjaers losrente den penninck zestiene ende niet daeronder". Ghegheven in onser stede van M.eckelen den XIen dacli van Meye int jaer ons Heeren duust vijfhondert ende acht en twintich. Origineel op perkament; aan dubbelen perkamenten staart een gebroken zegel in roode was. 84. Gent 1538 Januari 8. De Eaad van Ylaanderen bevestigt het verbod om brood binnen Hulst te brengen. Ghegheven te Ghent den achsten in Lauwe anno XVC zeven en dertich. Origineel op perkament met het zegel in roode was aan dubbelen perkamenten staart. D'itgegeven: G. C. A. Juten, A. w, bl. 55. 85. Brussel 154-2 Augustus 18. Kakel V geeft aan

Archief | 1909 | | pagina 92