156 daeraff gehouden sal (sijn) rekeninghe te doen tonssen prouf- fyte alle jaere in onsse earner van de rekeninghe in den Haeghe. Ontbyeden daerouime ende bevelen onssen lieven ende getrouwen den stedehouder ende raetsluydengeordonneert in onssen lande van Hollandt, Zeelandt en Yryeslandt, residerende in den Hag heden luyden van onsse voorschreven rekencamer aldaer, onssen rentmeester van Bewester Schelt, onssen bailliu van Middelburch ende allen anderen onsse rechters, justiciers, officiers ende heure stedehouders ende elck van hemalsoet hen aengaen sal moeghen, dat zy van onssen jegenwoordighen consente ende octroye naer der vormen ende in der manieren voorschreven doen ende laeten den voorschreven Adriaen Jacob zone van nu voortaen volcomelick ende paysivelick gebruycken ende genieten, sonder hem daertegens te geven ofte gedooghen hem gegeven te werden eenich beleth ofte wederstoot ter con- trariën; want ons alsoe belyeft. Des toorconden soe hebben wy onssen seghel hyeraen doen hanghen. Gegeven in onsse stede van Middelburch den IXen dach van Meye int jaar ons Heeren duyst vyerhondert vijff ende tachtentich. Ende was beseghelt mit een grooten rooden seghel van wasse onder uuythangende aen dobbelen steerte. Op de plijcque stont aldus: //By mynen heere den eertshertoghe, ter relacy van de Kaede", ende was onderteyckent //B. Lefevre". Gecollationneert jegens de originelen briefl' van octroye ende daermede bevonden accorderende, desen XIIen July 1607 My toirconde (get.) Jan Cannoye.

Archief | 1909 | | pagina 194