xc ouderwetsche kamer en de verzameling Zeeuwsche vogelnestjes. Ook bij de verhuizing van het oude gebouw van het Genootschap in de Latijnsehe schoolstraat naar het nieuwe in de Wagenaar- straat in het jaar 1887 was hij de leidende kracht voor de nieuwe indeeling en rangschikking geweest. Door zijne uit gebreide praktijk als medicus leerde hij vele menschen en bin nenhuizen kennen en wist hij onder allerlei standen in velerlei behuizingen tal van oudheden en merkwaardigheden te staan welke in een Museum op haar plaats zouden zijn; hij placht dan de bezitters aan te sporen om een of ander aan het Genootschap af te staan, en veeltijds werd aan dien zachten aandrang vroeger of later gevolg gegeven T). Het waren niet altijd of in de eerste plaats kostbare voorwerpen, maar curiosa van allerhande gadingwelke voor derden dikwijls geene of geringe waarde haddenmaar voor een museum eene welkome aanwinst tot vorming van een meer of min samenhangend geheel van cultuur historische bijzonderheden opleverden. De Man had een zeldzamen flair om dergelijke museumstukken uit te vinden, en niet alleen wekte hij anderen op om in het belang van het Genootschap werkzaam te zijn, ook uit eigen middelen gaf hij herhaaldelijk geschenken. Zoo danken wij o. a. aan zijne mildheid den fraaien zonnewijzer, welke den tuin versiert en het waarschuwende opschrift draagt De tijd loopt ras Zoo ras verloopt ons leven. Ook de nauwkeurig nagemaakte modellen van het oude schavot en toebehooren te Middelburg alsmede de belangrijke collectie Steunende op uwe hulp en toegevendheid, aanvaard ik alzoo de voor mij niet lichte taak en u allen, en vooral onze nieuwe leden een hartelijk welkomwelkomtoeroepende bij deze eerste bijeenkomstopen ik hiermede de vergadering. J) Zoo kregen wij juist dezer dagen nog eene oude pruik, met de mededeeling dat Dr. De Man er zoo dikwijls voor het Museum om gevraagd had.

Archief | 1910 | | pagina 100