xcm zestiende eeuw afgebroken muur van Oud-Middelburgwelke ach tereenvolgens in 1898 en 1900 als //niet in den handel" het licht zagen. Die twintig steenen werpkogels waren waarschijnlijk afkom stig van de omstreeks 1590 afgebroken (oude) Koepoort nabij de Molstraat, welke poort diende als «Bergplaats voor de steenen der steenbussen". "Weinig zal de werkman van 1590 hebben gedacht", zegt De Man, «dat men ze drie honderd jaren later weer op zou graven en plaatsen in een Museum. Dat bewaren van die weinig waarde hebbende voorwerpen uit ouden tijd is het doel van Musea. Men vindt daardoor som wijlen gegevens om vroegere toestanden op te helderen of met elkaar in verband te brengen." Nog minder heeft die werk man kunnen bevroeden, dat die steenen kogels eens aanleiding zouden geven tot eene beschrijving van de eerste ommuring van Middelburg, van haar eersten uitleg (door insluiting van het Molenwater) en van de daarmede in verband staande straten als de Damde Pijpstraatde Mol- en de Koepoortstraat de Singel- en de Spanjaardstraat -) en de Spuistraat. Eene opgraving van Middelburg ten behoeve van een nieuw rioolstelsel in 1898 gaf aanleiding tot het zoo even in de tweede plaats genoemde onderzoek naar den afgebroken muur der oude omwalling. Getroostte zich een beter deskundige dan ik"zegt De Man bescheiden genoeg«om een en ander aan de vergetelheid te onttrekken, ik zou het hem gaarne l) De Molstraat ontleende haar naam aan een Mol of baggerwerktuigdat strekte, om de haven schoon te houden. De Spanjaardstraat heeft niets met het verblijf der Spanjaarden te Middelburg te makendaar de straat reeds in 1380 vermeld wordt als Spanje of Spaengen, toen wij nog geregeerd werden door graven uit het Beiersche huis. Ver moedelijk heeft er oudtijds op den hoek der straat of verder op een huis gestaan, waarnaar men de straat noemde, zooals bij veel straatnamen het geval is geweest.

Archief | 1910 | | pagina 103