xciv overlaten, doch nu dit niet gebeurt, reken ik mij zoo wat verplicht voor het zuiden der stad te doen, wat ik voor het noordelijk deel heb gedaan. Het weinige, dat men gevon den heeft, wil ik vermelden, doch dat zou al heel weinig zijn, en daarom veroorloof ik mij het een en ander er bij in te lasschen en als het ware de stad aan die zijde eens rond te wandelen en met die wandeling te beginnen aan den Dam." Hij gaf zelfs nog meer en liet een kort overzicht voorafgaan van het eerste ontstaan der stad x), zooals hij zich dat voor stelde, waarop dan eene beschrijving der hoofdstraten volgt, waarbij tal van bijzonderheden voor het eerst vermeld of her innerd worden. Wie van de oude geschiedenis vau Middelburg iets wil weten, behoort deze werkjes van De Man ter hand te nemen, waaraan zich waardig aansluit de grondige studie van P. K. Dommisse Onderzoek naar de eerste omwalling en omgeving der stad Middelburg2) Inmiddels had De Man bij zijn uittreden uit het bestuur der godshuizen als een soort feest- of heriuneringsgave een ander opstel, mede Middelburg betreffende, voor de pers klaar gemaakt, over een tot dusver niet behandeld onderwerp: De regentenstukkentoebehoorende aan de godshuizen te Middelburg Misschien wekt het de belangstelling de volgende gissing omtrent den oorsprong van den naam //Hayman-landen" te vermel den //Het waren zooveel als domeinen, schorren, waarop de landsheer aanspraak hadb.v. omdat zij tegen zijn land waren aangewassen of opwassen waren midden in het waterdie hem jure dominii toekwamen. Wat die naam eigenlijk beduidt, is onbekend: de H, in Zeeland oudtijds nooit in gebruik, duidt er op, dat een vreemde dien naam heeft overgebrachtmij komt het voor een woord te zijn uit overoude tijden, dat Hoofdman, Highmau beduidde en waarvan men misschien een pendant vindt in het Bngelsche Yeoman." 2) Archief van het Zeeuwsch Genootschap 1904.

Archief | 1910 | | pagina 104