c De hierna volgende bladzijden hebben geen wetenschappelijk //doel en bezitten zelfs niet veel geschiedkundige waarde, om- «dat Middelburg geen Salerno of Cordova is geweest, //de behandelde mannen geen Doctores Oriëntis et O c- //cidentis en de schrijver geen Plutarchus. Men gelieve //ze dus slechts te beschouwen voor hetgeen ze zijn, de tijd- //verpoozing in ledige uren van iemanddie toch niet altoos //geheel werkeloos wil zijn. Egoïstisch als de mensch is, heeft //mij voor mij zeiven het //Meminisse jucuudum" tot het ver- //zamelen aangespoord." Met deze bescheiden woorden vangt het voorwoord aan van T)e geneeskundige school te Middel burg. Hare lectoren en leerlingen182B1866, welk werk in 1902 en 1904 in twee deeltjes het licht zag. Men weet, dat gedurende bovengenoemd tijdvak te Middelburg eerst van wege de Provincie, later vanwege de stad eene zoogenaamde klinische school bestaan heeft, bestemd voor de opleiding van heelmeesters, apothekers en vroedvrouwen. De Man voelde zich tot de behandeling van dit onderwerp bijzonder aange trokken, niet alleen omdat literair-medische zaken in het al gemeen zijne belangstelling haddenmaar ook omdat zijn vader J. de Man Jz. en hijzelf aan genoemde inrichting lector ge weest waren. verdrijving uit Middelburg heeft dat dier nooit meer geluid willen geven, tot Steven'inck na zijne ballingschap na 8 jaren in Middelburg terugkeerde, als wanneer het dier hem terstond herkennende zijn vroeger dag Doctor aanstonds uitsprak." l) Over dezen Vader boven reeds op blz. „xxxvn ver meld schrijft onze doctor: »Hij was van geboorte een bur gerjongen, tenui censu, sine crimine natus. Ijverig als hij was, werd hij bij den heelmeester Groenewegen als leerling aangenomen en daar leerde hijzooals toen ver- eischte was, het Barbieren, dat echter bij zijn volgenden leer meester J. de Puut niet meer plaats had en dat ook later nooit door hem is uitgeoefend Eenvoudig van aard en

Archief | 1910 | | pagina 110