01V zij vormen eene leerzame, dikwijls pikante en opwekkende lec- zeide zij, het is toch maar uitleenen. Dertig erfgenamen smeekten met goed gevolg om zijn lang leven. Hij behoorde tot de weinige plattelandsheelmeestersdie schatrijk zijn over leden. Natuurlijk was hij te spaarzaam om lid te worden van de afdeeling Zeelaud. Jacobus Maarten Yaane (18131848 of 1849). Met weemoed denk ik aan Vaane ook wel Vane geschreven hetgeen op Engeland wijst omdat hij gedurende eenige jaren geheele dagen bij ons aan huis doorbracht. Ik leerde van hem het begin der Botanie en hij van mij de Latijnsche gram matica. Zijn vader was een eenvoudige tuinman in het '/kuipertje" op het Molenwater. In de hoop dat zijn gestel sterker zou worden bij betere voeding, nam mijn vader diens snedigen, ijverigen zoon tot zich. Zoo zwak was zijn gestel, dat hijstudent zijndenog één of twee jaren in beugels heeft geloopen. Vlijtig en nauwgezet was hij en zeer matig in alles. Het eindexamen was zeer goed en weldra vond mijn vader gelegenheid hem als assistent en later als associé te plaatsen bij den heelmeester Gutteling te Kruiuingen die half verlamd was; men wachtte daar als concurrent doctor Janssen. Het gelukte uitnemend; zijn praktijk nam sterk toe, omdat hij kundig en eenvoudig was en ondernemend. Hij was b.v. de eerstedie zonder stadshulp bij eene zwaar gebouwde boerin eene amputatie boven de knie met goed gevolg ondernam. Maar toen de rijke en sterke collega gekomen was die later burgemeester werd, en er een sociëteit werd opgericht en omber-gezelschappen vond Vaane het goed te toonendat hij diens gelijke wilde zijn in fatsoen en vertering en wijndrinken. Dat was zijn ongelukDe zwakke stumper kon er niet tegen en zooals doorgaans bij heu die het geld ontzien op den wijn volgde brandewijn en op het matig gebruik daarvan misbruik. De praktijk ging achteruit en toendoor den dood van den be jaarden De Graag het naburig Krabbendijke open kwam

Archief | 1910 | | pagina 114