cviii door de studie zelve dan toch in de practijkvandaar ook het spreekwoord: «Medice vivere, pessime vivere." Het was al aanstonds vreemddat hij slechts één examen deed van plattelands-heelmeesteralsof hij toen reeds van plan was het platteland in grooten omtrek tot het zijne te maken. Hij vertrok naar zijn geboorteplaats. In 1860 staat hij bekend als genees kundige te Zuidzande, doch spoedig daarop te Sluis; hier staat hij nog genoteerd tot 1864. Een jaar daarna vinden wij hem te Groede of in het ruim bezette lJzendijke en zelfs te Middel burg, doch men wane niet, dat hij in deze plaatsen woonde. Dan was hij hier, dan daér te vinden, soms te Vlissingen, en in 1863 veelal te Breskens entoen de geneeskundige wet veranderd was, ook buiten Zeeland. Hij had dan ook geen eigen apotheek. Yan den beginne af werkte hij als een Medicus circumforaneus en hield zijn zitdagen te Breskens en te Oostburg en dat wel ongelukkig altoos in herbergen. De waard verkondigde luide zijn lof en daardoor gaf hij meer en meer toe aan zijn ziekelijken lust voor alcoholica. De Puit was ondertusschen gehuwd met Mej. Ladenberg uit lJzendijke, doch nadat er eens op een avond in een herberg te lJzen dijke iets onbehoorlijks was voorgevallen, dat, als men mij de waarheid gezegd heeft, hem met den rechter in aanraking brachtvolgde er echtscheidingwaarbij de vrouw hem echter 400,'s jaars tot zijn dood bemaakte, zoodat hij voor geheele armoede was beschut. Zij hadden toen één zoon. Zijn roem als wonderdokter rees intusschen meer en meer, maar tevens verdonkerde de schaduwzijde van zijn gedrag; men solde met hem in de gelagkamers, en kwam hij ergens aan, dan volgde hem een bende van jongens, alsof hij waarlijk een wonderdoener ware geweest. De Püït trok zich daar niets van aan en het kon niet uitblijven, of de Politie, die hem doorgaans uit een soort van heiligen eerbied ontweek moest hem vaak beboeten en meermalen een plaats aanwijzen geïsoleerd van de Maatschappijom er korter of langer tijd te

Archief | 1910 | | pagina 118