ox dit opstel plaatsen: De Man had den 86-jarigen leeftijd reeds een beter lot moeten bezorgen en niet moeten straffen. Vraagt men mij, of ik van merkwaardige genezingen zijnerzijds weet, dan zeg ik, ja! maar niet door zijn recepten; zij waren vaak onleesbaar of geheel onbeschreven en bestonden meestal uit Ractas Ferrosus, Arsenicum of Strychnine, maar de genezingen berustten of op suggestie of op verwaarloozing van het geval door een vroegeren dokter. Het lag in den aard van zijn vreemd praktiseerendat hij alle collega's beschimpte. Vele menschen volgden hem op het Kerkhof te Middelburg. Van medische fouten is hij nooit verdachtmaar daar zorgden trouwens de apothekers voor. Zijne bibliotheek bestond uit Soubeiran een paar schoolboeken en de Geneeskundige Cou rant. Hij heeft bij dat ontzettend verward en onhygiënisch leven nog den leeftijd van bijna 60 jaren bereikt. Jacob Polman Kruseman (18371861). Oudste zoon van den Rector van het stedelijk gymnasium alhier, was deze leer ling uitstekend voorbereid en der talen kundig. Geparenteerd aan de uitgebreide familie der Kruseman's, studeerde hij naar behooren, was onberispelijk van gedrag, daarbij zacht van aard. Omstreeks 1860 zette hij zich, na afgelegd examen, ten huize zijns vaders neer, werd lid der Afdeelingmaar zijn leven was van korten duur. Fijn van lichaamsbouw en met het uiterlijk van een candi- daat-phthisicus was hij echter oogenschijnlijk gezond. Op den spirometer blies hij, bij een lichaamslengte van 170 c. M. in 1857, 3800 en volgens mijne aanteekeningenin 1859 zelfs 4150 c. cM Toen was de longencapaciteit dus nog zeer goed. Maar de spirometer kan helaas ook misleidenzooals wij zul len zien. Zijn collega Risseeuw gaat op reis en draagt hem zijn praktijk ter waarneming over, drukt hem echter op het ge moed, één bijzonder accouchement niet op zich te nemen, als zijnde te zwaar voor hem.

Archief | 1910 | | pagina 120