OXXIII niet, hij was een knappe, oude man met een goed, sprekend, weder naar de gevangenis, die zij zoo vaak had helpen schoon maken, omdat het gezin van don concierge Diertkx tot haar religie behoorde. Gelukkig had men niet ver te loopen en het grootste deel van den weg was buitensingel; gevangen- wagens kende men hier nog niet. Toen werd het lijkje toevertrouwd aan mij en mijn collega. Dat we de volle waarheid zouden zeggenbeloofde de heer Van Lissa als Israëliet met gedekten hoofde en ik blootshoofds. We hadden een goede, lichte kamer, de beste instrumenten en uitstekende hulp. We ontmoetten bijna geen lijkenlucht en dit deed ons deukendat er niet was gestookt in de sterf kamer, zoodat we al aanstonds dachten, dat het wicht alleen door het koude weder gestorven wasmaar we verzwegen dat om op de beschuldigde niet te laden een vermoeden, dat niet was gerechtvaardigd. Er was niets van eenige beleediging of drukking aan de huid te zien, geen bloedplekken, geen de minste sporen van mishandeling aan den hals. I)e hersenen en het slijmvlies van maag en ingewanden waren in ontbiu- binding overgegaanmaar vergift is niet aangetoond en door geene enkele aanklaagster vermoed. Zeer nauwlettend onder zochten wij het ruggemerg en de banden van de bovenste halswervels; alles was hier als bij eene gezond gestorven kind. We besloten dus, dat het kind niet was mishandeldmaar ge storven aan een natuurlijken dood, en vrijspraak volgde. Van de eerste jeugd der ontslagene weet ik niet veel, om dat zij mij toen onbekend wasmaar ik herinner mij wel dat zij doodarm was en buiten echt geboren. Zij verloor haar moeder vroeg en is toen zeker wel bij de overige Eoomsch- Katholieke weezen geplaatst in het van 1600 dagteekenende en thans door het nieuwe gasthuis vervangen werkhuis. Hier waren aan het hoofd twee brave, maar vrij bekrompen ltoomsch-Katholieke vaders, zoodat er voor hare godsdienstige ontwikkeling zeer goed werd gezorgdmaar voor haar ver-

Archief | 1910 | | pagina 133