2 huidige kadastrale kaartendie gedrukt zijn bij den heer De Yey Mestdagh. Allengs echter begon bij mij twijfel op te rijzen aan de juistheid van de eilanden-theorie van Yeuheye van Citters. Ik hield mijn manuscript in portefeuillebegon mijn onder zoek opnieuw, nu aanvangende in het midden van het eiland. Hieruit sproot mijn verhandeling voort, getiteld: Onderzoek naar de eerste omwalling en omgeving der stad Middelburg in 'tjaar 1904 in druk verschenen Daarin wordt, dank zij den toegang tot het Zeeuwsche rijksarchief en het polderarchief en op grond van mijn onder zoek in de grafelijke rekeningen, de overloopers en andere charters, de eilanden-theorie losgelaten. Nu was ik in staat om op nieuwe en betere grondslagen mijn studie over Ylissingen van nieuws op te construeeren. Hiervan is deze verhandeling de vrucht. Zij omvat de oudste topographische gestalte der stad Ylissingenvoor zoo ver de bronnen die aanwijzen kunnen. Tot meerdere verduidelijking moest ikom het lastig naslaan te voorkomenin volgende afdeelingen wel eens herhalen wat in vroegere reeds gezegd was. Zoo min mogelijk heb ik verschil in lezing of verklaring aangehaald. Ik vind het voor den lezer een vermoeiend en vervelend werk om overwonnen standpuntendie licht in het geheugen blijven kleven en verwarring of twijfel wekken, nog eens te doorworstelen. Slechts als het noodzakelijk was, ging ik daarop in. Of de indeeling doorzichtig en juist is, zij aan het oordeel van den wetenschappelijken lezer overgelaten Aan dezelfde heerendie ook bij mijn vroegere studiedoor inzage te geven van stukken of het schenken van wenken of door voorloopige kritiek, mij behulpzaam geweest zijn, en bij dit werk mij weder hun steun verleendenmijn oprechten dank. Zie Archief (nieuwe serie) A° 1904.

Archief | 1910 | | pagina 140