4 Op de kaart van Middelburg naar de teekening van Jacob vax Deventer van c. 1550, ziet men buiten de tweede Gortstrate-poort, later Vlissingsohe poort genoemd 1), twee wegen. Een er vannu de Pier-Schroewegliep oostwaarts naar Welsingen. De andere, later Vlissingsohe weg genoemd, liep zuidwaarts Het begin van den eersten weg vindt men nu in het Vlissingsch wagenplein, dat van den tweeden heet nu de Winterstraat 2). De Winterstraat stond in 1600 nog als Schuitvlotstraat bekend. Zij voerde tot het schuitvlot, dat, of aan het eind der op Van De venters kaart geteekende rij huizen te vinden of waarschijnlijker achter de huizen, aan den ouden singel te bereiken was. Zoo was de toestand ook aan de Lange- vielepoort. Dit schuitvlot was als vaarwater het begin van de Wetering naar Vlissingen. Daar de voornoemde Schuitvlotstraat met den Vlissingschen weg bij den tol een rechte lijn vormde en deze lijnstadwaartsniet op de eerstemaar op de tweede Gortstrate-poort uitliep, vermoed ik, dat én weg én schuit vlot na 1312, toen Middelburg aan die zijde is uitgebreid 3) zijn aangelegd. Dit strookt ook met de vermelding van //de Wetering" in de Vlissingsohe keur van 1315. Een bewijs, dat deze toen reeds bestond. Men voer destijds van het aanvangspunt recht uit tot waar nu //De Parel" te vinden is. Daar wendde men westwaarts en bereikte de Klinkheul van vroegeren tijd. Hier nam de Wetering het water van //de visschery aan de Klinkheule" 4) in zich op, dat, vóórdat die weg aangelegd was, in de Wel- singe moet gesueerd hebben. Van de Klinkheul af werd de Wetering alzoo tot een hoofdwatergang. 1) Met dezen naam eerst in de rekening van 1562 vermeld. 2) Kesteloo VII, blz. 12, A° 1662. 3) Zie mijn Onderzoek naar de eerste omwalling en omgeving der stad Mid delburg blz. 52. Voortaan aan te balen met de woorden „Onderzoek Middelburg". 4) Aldaar blz. 45 en 53.

Archief | 1910 | | pagina 142