7 nog een eind verderlangs de zuidzijde van de Hellebardiers- straat, geloopen en alzoo in de Oud-Viissingscke haven zijn uitgang gehad hebbennagenoeg ter plaatsewaar deze straat de Breewaterstraat kruist, en waar men, op de kaart van 1570 binnendijks 't Breewater vinden kan. Aldus heeft men de geheele Vlissingsche Wetering, in de keur van 1315 vermeld, hervonden. Het volgend hoofdstuk zal aantoonen, dat bij dit Breewater, dicht bij de plaats, waar op voornoemde kaart een kruisje staat, dat gesteld is, tot grensbepaling van den onderhoudslast van den heer van Vlissingen en de stad, ook de grens tussehen 't Nieuw-Vüs- siugen van dien tijd, en het Westsouburgsch grondgebied te vinden is. 2. De W estsouburgsche kust. Bij de stichting der parochie Oostsouburg, A° 1250, wordt van een plaats, //De Sudhoeck" genaamd, gewag gemaakt 2). Deze hervindt men in de twee volgende polderblokken van Oostsouburg. Eerst: //Den block beoosten de Vissoe, d' Bede licht oostende voorts den wech alommebeginnende van westen inne aen den dijck aan 't woulandt" (sic) 3). En dan »Den block bewesten de Vissoe, Poorterswegelinck licht west, ende voorts den wech alomme, beginnende van noorden in den hoyck van den wech noort van Adkiaen Pieter Hardeso.ns hofstede." Deze //Sudhoeck" liep later bijna te niet aan den insprin genden hoek van den zeedijkoost van de Buitenhaven. Aangezien in de grafelijke rekening van 1539/40, blz. 147 wel van groote schade, door den hoogen vloed van September Zie de copie op het Raadhuis, van de hand van burgemeester Tutein Nolthenius, naar de kaart op 't Algemeen rijksarchief N°. 8492. Te dier plaatse is bij vroeger grondwerk het spoor van een waterweg of vaargeul gevonden. 2) Van den Bergh, Oorkondenboek van Holland en ZeelandDl. IN°. 511 alwaar in den tekst het woord Sudhoech staat (lees Sudhoeck). 3) Waarschijnlijk te lezen 't weilandt.

Archief | 1910 | | pagina 145