8 1539 aangericht, gesproken, maar nooit van uitslag nit Oost souburg melding gemaakt wordt, moet Oostsouburg in oude tijden den zeedijk niet bereikt hebben, lie Poorterswegeling liep, als Verholen vliet, zuidelijker dan Oostsouburg door. Hij vormde tot aan den zeedijk de oostgrens van Westsouburg- ambacht. Het is niet onmogelijkdat hij eertijds met de Eede beoosten Visoe (zie vorige bladzijde) vereenigd in de Schelde uitmondde. Men vindt hier dus het oostelijk begin van de Westsouburgsche kust. De blokken, die A° 1650 in Westsouburg-ambaeht van oosten uit aan den zeedijk grensden waren: A. «Den block, daer Jan Jooris buys inne gestaen heeft, oost den Verholen vliet, zuyt den zeedijckwest de Eede ende noort het Wegelinck", en was groot 42 gemeten 257roeden. B. //Den block, daer Adriaen Bekwaert inne plach te woonen, oost den voorgaende block, zuyt den zeedijck, west ende noort den wegh", en was groot 108 gemeten 270 roeden 2). C. //Den block, daer Hüghe Coenelis inne plach te woonen den wegh light zuyt, oost ende noord en den zeedijck west", groot 26 gemeten 14Sl/2 roeden met 265 roeden by de stad getrokken /du haere vermeerdering" 3). Hierop volgt op den overlooper D. //Den block, daer Pier Coppens inne plach te woonen ende plach te wezen den Steenputten-block den wech 1) Deze Eede sneerde, mogelijk met den Verholen vliet en met de op de voor gaande bladzijde vermelde Eede samenvloeiende, in de Schelde. 2) Dit blok lag, waar heden de Buitenhaven is. Dit blok besloeg den grond voor de kleine duintjes met een deel van de Eerste en Tweede Binnenhaven. 4) Dit blok is te zoeken in een deel der Tweede Binnenhaven tot de Vlaming straat. De grafelijke rekening van 1317 (Hamaker I blz. 109) vermeldt een Steenputsmeetgroot 2 gemeten een V» kwart min. Meetoorspronkelijk merk of teeken (van meet aan), werd ook gebruikt voor een afgepaalde ruimte of veld. Zoo had men in Koudekerke en Vlissingenhet blok „daar Lijs-Oortsmeet in

Archief | 1910 | | pagina 146