18 den heereweg zuyd, den watergank west en noordende begint van westen in. 38 gemeten 331 roeden J). 7. De blok voor Heyn Mattheys' weduwe deuregenaampt Duyvendregt. Het ambagt van Westsouburg oost, 's heeren weg zuyd en begint aan den noordwesthoek in. 58 ge meten 59 roeden 8. Den blok, genaamt 't Oost-nieuleen. Het ambagt van Westsouburg oost, den Watergang zuid en westden weg en den steenpad beyde noord, ende begint van noorden in. 9 gemeten 100 roeden s). 9. Den blok, genaamt 't West-nieuwleen. Den voorseyden blok oost, den Watergank zuyd, Js heeren weg en steenpad noord. 7 gemeten 363 roeden (ook opgegeven 9 gemeten 7 roeden). Het 8stc en 9e blok worden elders genoemd 't Oost- en 't West-molenleen 4). 1) Dit was het blok, waarin nu drie hoeven liggen: StadzigtTorenzigt en Nieuwhove. Voorts was het begrensd door den Watergang en den Hoogenweg, ook Boschweg genoemd. 2) Dit blok grensde aan het Dorpsblok n°. 5 Bonendijke n°. 6, de Westsou- burgsche gronden en de twee volgende blokken nos 8 en 9. 3) Het 8e en 9 e blok ten oosten tegen den vroegeren Lagenweg, voor het grootste deel gelegen in de verdwenen vestschijnen als gelegen aan weerszijden van de Vlissingsche weteringeen poel of een molenwater geweest te zijn dat beverscht geworden is, en daaraan den naam van Nieuwleen te danken heeft, maar toch zijn ouden aard verraadt door den naam Molenleen. Plet was ver deeld in een oostelijk en westelijk deel door de Wetering, die er niet langs, maar er doorliep als de laatste bedding van den aangeslikten en beverschten poel. Deze poel is misschien ontstaan door het derrink delvenwaardoor vele gronden te laag zijn uitgedieptof anders door het maken van steenputtenwaaruit de klei ten behoeve van de baksteenen was uitgehaaldzoodat het land niet meer bruikbaar was en daardoor geschikt als spuiboezem of molenwater dienen kon. Zie hierna hoofdstuk ll.afdeeling 6. Zie Inv. Archief Vlissingen, blz. 132, n°. 26 blz. 807 en 308. Daar staat: den blok genaamt het Oostmolenleen en den Westraolenblok. Zie ook blz. 203 en 203v. Daar leest menden blok genaam (sic) Omolenleenhet ambagt van Westsouburg O., den watergang Z. en W. en den weg en steene voetpad Noord van N. in, en: den blok genaamt Westmolenleen (en voorts als in den tekst).

Archief | 1910 | | pagina 156