19 10. Den blok, genaamt Ilardemeet, daer Jan Hf.yne ende Christoffel Pieter's de Wilde in plagen te woonen Den voorseyden blok oost, s'heeren weg en steenpad noord, strekkende west en zuydwaard tegens de nieuwe staden begint van den noordoosthoek in 6 gemeten 194 roeden (vroeger 30 gemeten 261 roeden) (Benevens) den overloper van 't ambagt van mijn heer van Phalaix (te weten 11. Den blokke, daar Corn3 Coppe Laurens in gewoont heeft ende nu Stoffel ende Adriaen Aernouts Outers in woonen. Den Zoukweg (zaaihoek) oost, den heereweg zuyd en west, den Watergang noord, en begint van zuydoosten in. 30 gemeten 113 roeden 2). 12. Den blok aan de oostzijde Oude Vlissingen dorp 3) en den blok, daar 't dorp in staat. 9 gemeten 266 roeden. Al deze blokken van de ambachtsheerlijkheid Vlissingen bevatten, volgens genoemden overlooper van de Westwatering, A° 1622, te samen 376 gemeten 234y3 roeden, Daarvan staan op de steenrol slechts 307 gemeten 123 roeden bij de breedte, of 232 gemeten 105 roeden steenschietens als ambachtsgrootte aangeteekend 4). Deze grootte is sints het jaar J) Dit blok besloeg den bodem van de werkplaats van de maatschappij „de Schelde", ongeveer tusschen 't Betje-Wolffspleinde Aagje-Dekenstraatde Kol- veuierstraatde Tonnenbrug, de Wagenaarsstraat en de Nieuwe of Lange Wal- straat, tot het bovengenoemd plein. Dit blok lag tusschen den Vrijdomweg, den Zwanenburgschen of Koude- kerkschen watergang, en den Zaaihoekweg. 3) Dit deel van Phalaixambacht lag iD het Dorpsblok aan weerzijde van den nu verdwenen Watergang, daar, waar onlangs de fondamenten ontbloot zijn van den Poer(buskruit)-molendie in het jaar 1701 in de lucht vloog. Zie Vlissingsche Courant jaargang 43, N°. 130, artikel „Gevonden steenwerken". De overlooper geeft de feitelijke grootte aan, ter berekening van de water en dijkpenningen. De steenrol vermeldt de grootte van het land ten behoeve van het den graaf op te brengen schot, bij de breedte, met aanteekening, hoe- vele gemeten eu roeden daarvan weder steenschietens in aanmerking kwamen bij de verrekening der beden. Het verschil tusschen de poldergrootte en die van

Archief | 1910 | | pagina 157