•26 behoeve van het groot riool-reservoir gegravenvond men tijdens het werk in 1897 '/een rijsbed en daar beneden een glooiing van Vilvoordschen steen, anderhalf meter beneden den bodem van den fundeeringsput 1), of 3 -s- A. P.", ongeveer voor den hoek van //Elim'1 te hervinden. De '/Schardijnhaven,, (Kaaskaai) was volgens de "aanwyzinge van de havens, kaaijen en verdere waterloopen der stad Vlis- singen" 2) 10 Rijnlandsche voeten (M 3.13) diep. Of dit rijsbed den ouden havendijkdan wel de dijkglooiing van de Schardijnhaven aanwijst, moet eerst later worden uit gewezen 3). Van voor //Elim" boog de oostelijke havendijk zich over de Paardemarkt 4) naar de Slijkstraat. Deze straat heet in de publicatie van 15 Mei 1584 6) de //Dijckstrate". Door deze oudere benaming wordt het verdere beloop van den havendijk kenbaar. De Slijkstraat wijst het vervolg van den vroegeren oostelijken havendijk aan. Deze liep van de Bakkersgang af, langs de straat //Achter 't klooster", nu de westzijde van de Groote Markt. Van daar liep hij door de Breewaterstraat. Aan het eind dier straat wendde de havendijk zich westwaartsongeveer langs het Gasthuishoofd tot aan den zeedijk der dertiende eeuw, die later door de zee verzwolgen werd. De westzijde van de haven denke men zich op een even wijdige breedte als bij den aanvang, voor't voormalig Stedelijk De teekening van dezen put bevindt zich ook in het Oud-archief der stad. De opmeting en aanwijzing van het rijsbed enz. heeft de heer Dijkman opzichter van het werk, op een copiemij geschonken ten behoeve van mijne studie, aangebracht, met toestemming van den toenmaligen burgemeester. 2) O. Archief Vlissingenkaart n°. 13, bijlage A. 3) Zie hierna Hoofdstuk IIIAfd. 2 onderdeel 3. 4) Wat men nu Paardemarkt noemt, "was vroeger de bodem van de brouwerij „De Bvle". De echte Paardemarkt is een pleintje geweest tusschen het verlengde van de Koe- en de Slijkstraat. 6) J. J. Brahe, Vlissings eeuw-vreugdeblz. 227, Winkelman, blz. 250 en Inv. O. Arch., blz. 134, n°. 13 fol. 10.

Archief | 1910 | | pagina 164