den Zwanenburgschen watergang in betrekking stondmoet in zee gesueerd hebben, door een slnis en een kil, die ge schikt was voor een veer op Vlaanderen, Nu spreekt een dar overleveringen van //een veer aan de Vlesse" -1). Deze overlevering heeft hst voorkomenzonder bijoogmerk, alleen ter plaatsbepa ng gegeven te zijn Dit veer heeft werkelijk reeds van oads bestaan «Aan de Vlessche" kan niet bedoeld zijn, als aan een herberg //de Blesschs", ofschoon sommige dit meenden Men spreekt toch eerder van een herberg aan het veer, dan van het veer aan een herberg. Br is een eenvoudiger en zakelijker verklaring te vinden. Ter plaatsbepaling gebruikt men het voorzetsel //bij" voor steden als: Wijk bij Duurstede, Wijk bij Heusden. Het voor zetsel »op" bezigt men voor landen of eilanden als: Loenen op de Veluwe, Souburg op Walcheren. //Aan" wordt gebruikt voor wateren en zeeën als Thamen a/d. AmstelKrimpen a/d. IJsel en a/d. Lek, Loeneu a/d. Vecht, Koog a/d. Zaan, Wijk aan Zee en Duin. Zoo heeft men, naar ik meenhet veerhuis op Vlaanderen te denken als staande aan een water //de Vlessche" welke uaam als plaatsnaam is omgezet in Vlessingen 2) of Vlissingen, evenals de Welle werd omgezet in Wellinge en Welsinge s). 3. Het dorp Oud-Vlissingen. Aan het hiervoor beschreven landwater met een veerhuis, als grafelijk leen, stonden eertijds een paar visscherswoningen. Daar gingen de graven, edelen, kooplieden en marskramers, die Middelburg bezocht hadden, over naar Sluis, Rodenburg, Zie Winkelman, blz. 8. 2) In 't Fransch hoort men nog de è-klank in: Flessingue. 3) Zie mijnOnderzoek naar de eerste omwalling en omgeving der stad Mid delburghlz. 35 vlg.

Archief | 1910 | | pagina 166