29 Brugge en elders. De huizen vermeerderden in aantal. Het //hieke" of gehucht verkreeg een kerkeen pastorie en een cureit Hierdoor ontstond de parochie Vlissingen. Als zoo danig komt zij voor het eerst in het charter van 28 Mei 1247 voor 1). De kerk stond op een kerkhof, dat den vorm had van een rechthoekig trapezium, met den scherpen hoek naar het zuid westen 2). Zuid van het kerkhof, door de Papendreef er van ge seheiden, lag het Papenhof. West van den scherpen hoek, over den wegdie van den vrijgang van Oud-Vlissingenvoorbij den hoofdingang der kerk en toren zuidwaarts naar het Papen hof liep, stond het Papenhuis. Het is, evenals de kerk, op de kaart van 't jaar 1570 afgebeeld, maar met den naam //Tenrenhuys". In den vorm van een winkelhaak liep aan de andere zijde van het kerkhof de dorpsstraat, eerst noordwaarts, voorbij de cijnspanden van het Papenlnf en van het kerkhof en dan westwaarts, langs het kerkhof en den vrijgang, naar het begin van den Koukerkschen weg, toen neg havendijk, en van de huidige Kerkhoflaan, toen nog land. De kerk was, als de teekening juist is, een langwerpig vierkant met een afgerond koor. Zij was verdeeld in een hooger en lager gedeelte. Het hooger met drie ramen en een koor met een raam aan weerszijden. Het lager deelde voor- kerk met twee ramen aan weerszijdenis misschien eene uit breiding van het hooger deel. De breede toren met zijn spits heeft op de teekening veel overeenkomst met den toren van Oostsouburg's kerkdie evenals die van Oud-Vlissingeu dependent was aan de West- souburgsche kerk. Behalve de kerk en het Papenhuis anders gezegd de pastorie Zie blz. 27, noot 3. 2) Inv. O. Archief Vlissingen blz. lol, nos 74 en 75.

Archief | 1910 | | pagina 167