31 't gemet over het jaar 1308 1) wordt «op de pape van Oud- Ylissingen, in Raafs ambacht een in Gillis Codde Barens 2) ambacht een, in Maddf, Jans ambacht anderhalf gemet1' ge- wijsd. In Koudekerke staan in Gillis Codde Bakens ambacht nog vijf gemeten min een kwart op zijn naamte samen dus acht gemeten en vijf en zeventig roeden. Behalve deze be stonden er nog vier gemeten ten name van «die provende in Oude Vlissinghen". Op den «Heiligen Geest" was, in de parochie Viissingen, in Gillis Codde Barens ambacht een gemet tweehonderd en vijftig roeden, in Raafs ambacht tweehonderd en vijf en twintig roeden, in Maude Jans ambacht vijf en zeventig roeden, samen twee gemeten tweehonderd en vijftig roeden gewijsd. Men kent nu het terrein waarop, in het jaar 1247 3)de kerk, de pastorie en het Papenhof te vinden waren. Het stichtingsjaar van de parochie, door de overlevering vermeld, is nog door geen bewijsakte gestaafd weswege ik dat jaartal der overlevering stilzwijgend voorbij ga. 4. Het steenliuis of kasteel van Oud-Viissingen en zijn heeren. Ten oosten van het kerkhof en van de cijnshuizen van het Papenhof, had men de dorpsstraat en oost daarvan, achter de huizen en erven, drie voor de geschiedenis merkwaardige perceelen. Het zuidelijkste, 2 gemeten 253 roeden groot4)werd ten Afschrift, in 't Algemeen Rijksarchief te 's Hage, van het Register gemerkt E. L. 36 cas R beginnende met: Dit zijn dieghene daer landt up bewyset" enz. 2) In bovengenoemd afschrift staat „Conde Barens", doch meer dan eens komt in het origineel de lezing Codde Barens voor, een voornaam nu nog als ;;van", bij ons bekend, die ik acht de ware spelling te zijn. 3) Dit is het eerste der voorde parochie door charters gewaarmerkte jaarcijfers. 4) In het Reg. v. Eig. InvO. archief Viissingen, blz. 132, n°. 26) wordt het in 'tjaar 1616 op twee gemeten tweehonderd veertien roeden getaxeerd.

Archief | 1910 | | pagina 169