41 «knapeende sinen nacomelingen omme menighen trouwen "dienste, die meester Lam ziin vader voerscreven ende »hi ons ende onsen vorders ghedaen hebben ende Jan voirsz. //ons noch doen mach, onse steenhuys te Vlissingen "mitter meed, water ende hofstede, also als ghele- //ghen is binnen der uutterster graft, van ons ende //van onsen nacomelingen te houden tot enen rechten lene. Ende «waer zake, dat Jan voirnoemd an dat voerseyde huys //of op die voirsz. hofstede yet timmeren of maken dede, dat «sal hi ende sine nacomelingen van ous ende van onsen na- '/comelingen houden ten rechten lene als voirscreven is. "Ende waer dat sake, dat Agnese Clais Verdorven soens //dochter, Jans wiif voirscreven, langher levede dan »hi, soe willen wi dat si dat voirsz. huys, hofstede, ende "al dat hi daeran sal doen makenbehouden ende rusteliken «ghebruken, also langhe als si leven sal, ende dat daerna come »up sinen rechten leenvolgheralst van rechte sculdich is te "doene na die ghewoente van onsen lande, in manieren dat //dit altoes onse open huys wesen sal ons mede te helpen, als //wi sculdich siin te doene met onsen open huse. In orconde "etc. Ghegheven te Zerixe 't Sondaghes na sinte Katrinen dach "int jaer XLIIII" 2) Deze Jan meester Lams zoon behoorde in de jaren 1342, 1343 en 1347 onder degenen, "die mijns heeren cleder dra gen"3). Hij werd in 1344 naar Dordrecht gezonden om voor het timmeren en gereedmaken van 's graven enghienen te zorgen In de grafelijke rekening van 1347, blz. 27, wordt vermeld: Lees: Agnf.se dochter van Clais, den zoon van Vrouwe Dorven of Durven. Durf, Durve was een vrouwennaam, die dikwijls voorkwam. 2) Het origineel© charter is niet in het Algemeeu Rijksarchief aanwezig, maar de kopie, mij verstrekt, is gemaakt naar het gelijktijdig afschrift in Register E. L. 32. Ik gaf dit charter in zijn geheel, omdat ik het nog nergens in druk heb aangetroffen. 3) Hamaker II, blz. 312; Graf. rek., nos. 35, 36 en A° 1347, blz. 45. 4) Hamaker II, blz. 373, 382.

Archief | 1910 | | pagina 179