42 /■/dat Symon die bastaerd in Middelburg ghevangen lachover mits dat hi met Janne meester Lams sone op 't huus te Vlis- singen was. Dit ziet denkelijk op een samenspanning met of een vlucht bij Jan Lamsz. op het steenhuis aldaar. In 1356 werd hem door Willem V het veer te Vlissingen verleendmaar 't gaat in datzelfde jaar aan een ander over 1). Vóór of in het jaar 1360 ging Jan den weg van alle vleesch Den 17 Maart 1360 kwam het steenhuis, '/metter meet, water ende hofsteden", groot 21 gemeten 75 roeden, in handen van Jan van Oesterzobborghe, nu vijfden heer van het kasteel, hem '/aneghecomeu van meester Jan Lams soens doet", benevens 4 gemeten in Vlissingen en 2 gemeten «over weynvliete" 2). De heer Dkesselhuis zegt, dat deze derwaarts verhuisde, omdat het oude slot te Oostsouburg vervallen was, en hij op die wijs van herbouwing ontlast was, terwijl hij toch in de nabijheid bleef. Dit is echter slechts een vermoeden. In 1374 had hij 30 gemeten aan zijn bezitting te Vlissingen annex. Hoelang hij het kasteel bezeten heeft, is niet bekend. Of Gillis van Oostsoubukghzijn broeder, aan wien in de akte het recht van successie gegeven wordthem werkelijk 1) O. Archief Zeelandn°. 7G5 en De Westyoortblz. 19. Jan Lams had minstens nog één broeder: Maarten Lamsz, in 1342 „clerc in de vierscarre". In 1340 is deze, met zijn vader pachter van't land, in het molenwater afgedijkt, eu met andereu van het penningleen en den tol te Vlissingen. Zie Hamaker II, blz. 219, 177, 178. 2) Van Mieris III, blz. 119. Weynvliete werd door den heer Verheye van Citters gelezen als: Weyvlieteen breede stroom. liet zou dan moeten ge schreven zijn Wijtvliedt (zoo in Zuid-Beveland) of Weydvliet. Weynvliet komt mij voor overeen te stemmen met weyenvliet, weyvliet of weidevliet. Het is de naam van een buitenplaats, die in den aanvang van de negentiende eeuw nog bestond als eigendom van een der heeren Lamhrecjitsen. Hier heeft men niet noodzakelijk aan een vliet of waterloop te denkenmaar veeleer aan een toevlucht of ontvluchten van stads- of staatszorgeneigen zorgen niet uitgesloten. Vergelijk Torenvliet, Duinvliet, Burgvliet, vooral Watervliet, Zorgvliet.

Archief | 1910 | | pagina 180