62 geland komendehier aanlandde vooral omdat de plaats als veer op Vlaanderen van bijzondere beteekeuis was. Niet te verwonderen is het dus, dat hij 10 Januari 1294 de gelegenheid niet liet voorbijgaan om het ambacht van den met schulden bezwaarden heer Wisse Gillisz. van Koude kerks door aankoop machtig te worden -). Ook de ambachten van heer Rave, Gillis Codde Barents -en heer Hoghe 's Gouwers kwamen denkelijk terzelfder tijd in grafelijke handen. Dat van Maude Jansz. werd later, als verbeurd verklaard, door den graaf voor zich behouden s). Alleen de kinderen van Symon Jansz. waren machtig en zeker rijk ge noeg om hun ambachtsgedeelte onafhankelijk te bewaren Zoo was de Vlissingsche bodem bijna geheel tot beschikking van den graaf, en niets verhinderde hem, om ook Vlissiugen tot een stad te verheffen. Niets dan alleen de dood door naijverige moordenaarshanden. Toch was de grondslag gelegd. Het gebied was schier in één hand. De zout- en moerneringen hadden den handelsgeest gewekt. Het eind der haven, juist bij het bebouwde deel, west van de dorpskom, vroeg wegens op- slikkiug om verandering, vooral voor de schepen die gedu rende de Vlaamsche oorlogen 'nier een operatiebasis noodig hadden. De inlaag van het jaar 1293 5)tusschen Dishoek en Vlissiugen, deed zien, dat de Schelde zich verbreedde, de diepstroom de kust naderde, en de naar het westen gekeerde havenmond voorziening noodig maakte. Daarbij kwamdat de visschers niet meer met de gewone visscherij tevreden waren maar dat bij hen of anderen de lust ontwaakte om met grooter schepen op de Schotsche kust zich aan de haringvangst te wagen. Eindelijk was de uitbreiding van de bevolking een factor, die tot splitsing van de parochie medewerken moest. Al deze oorzaken zullen hebben samengewerkt om, zoodra De Westpoort door C. P. I. Dommisse blz. 73. 2) Van den Bergh II, n°. 871. 3) Hamaker I, blz. 125. ""j Zie de Grafelijke rekeningen van diverse jaren. s) Van den Bergh II, n°. 853.

Archief | 1910 | | pagina 200