63 in Ft.orts' plaats een andere vaste hand het roer greepeen omwenteling op handelsgebied te dezer plaats te voorschijn te doen treden, die op topographisch terrein zou doorwerken. Noch Jan I van Holland, noch Jan It van Henegouwen leenden zich daartoe. Maar hun opvolger, de machtige graaf, die den vrede tus- scheu Holland en Vlaanderen stichten zou, was bestemd om te voltooien, waartoe Flows V den grondslag gelegd had Willem III had toen reeds begrepen de leus van den jongsten tijd //den gewapenden vrede" en de uitspraak wilt gij vrede wapen u dan als tot den krijg". 2. He wording van de stad c. 1 308 1 326. Jan van Henegouwen aan de regeering gekomenook over de vijf eilanden, tusschen Vlaanderen en Holland quaestieus, d. i. Zeeland Bewester Schelde, had verzuimd aan den graaf van Vlaanderen voor deze eilanden hulde te doen Toen brak de vijfde Vlaamsche oorlog (12991308) uit. Jonker Willem, zoon van graaf Jan, werd op één dag tweemaal geslagen, eerst te Vere en daarna voor Arnemuiden, terwijl Middelburg (A° 1302) door Gwye van Vlaanderen werd ingenomen en ontmanteld. Toen nu Jonker Willem op St.-Laurensdag, den 10 Augustus 1304, bij Zierikzee weder- keerig Guido van Namen, zoon van den gelijkuamigeu Vlaam- schen graaf, verslagen en gevangen genomen hadvestigde hij graaf geworden, aanstonds het oog op Walcheren en besloot 2) niet alleen Middelburg uit een omslag van 6 penningen per gemet over geheel Walcheren wederom te Vestenenmaar ook de haven en het veer te Vlissiugen te beterenten einde tegen een latere nederlaag beveiligd te zijn. Deze verbetering bracht hij aan door het doen graven van een geheel nieuwe haven, niet in, maar lang voor 'tjaar 1315 begonnen en eerst A° 1315 'i Graafschap v. Zeeland door Jac. v. Geijpskerke blz. 124. 2) Inv. Arch. Middelburg, N°. 16: A° 1304 October 10.

Archief | 1910 | | pagina 201