65 dat na 1326 door een tweeden dijk uit het Molenwater af- gedijkt en tot grasland gemaakt is. 3°. Men noemde dien dijk of die straat later niet //voor" maar //achter de May" 1). Daaruit moet werden opgemaakt, dat de weide reeds voor die naamgeving bestond. Het toen nog voor eb en vloed liggend restant van de Oude haven is, als slot van de toenmalige uitbreiding, in het jaar 1326 droog gelegd Dit feit vindt men in eene oorkonde d.d. 13 Maart 1326 2) aldus vermeld: //Wi Willem grave van Heynnegouwen etc., maken cond allen ludendat wi ghegheven hebben ende gheven in vrien eyghen een polrekijn te Vlissinghe bewester havene, grote tnschen tien ghemete ende twalve, te bediken, ende dat te wateren int molenwater op synen costende die ettinghe die vallen mach ane den ouden dijc binnen den landedat hi dijeken sal voirsz. behouden elcken anderen sijns rechts. In orkonden etc. //Ghegheven in Middelbnrch des Donresdaghes voir Palmen- zonnendachin 't jaer ons Heren MCCCXXVI." Opmerkelijk is het, dat geen bedijker vernoemd wordt. Dit geschiedde toch doorgaans, ook bij de bedijkingen in 1372 en in 139Ü 3) De aangewonnen grond lag binnen de vrijheid zooals die in het privilegie van het jaar 1315 bepaald was. In het Quohier van den lOOen penning de A° 1577 staat duidelijk: „achter de May". Dit „May" vindt men ook gespeld in „Het Bossche-veld en May, een polder in de provincie Noordbrabant, gemeente 's Hertogenbosch. In die provincie zegt meu ook: „ik ga naar de May" in plaats van „ik ga naar Made". Eveneens heeft men daar een gehucht de Maaijgemeente Borkel en Schaft. Zie Van der Aa, Aardrijkskundig woordenboek. Made beteekent grasland en past hier goed in 't verband. Het Quohier van den 20en penning van 1578 heeft reeds: „Achter de Mast", zooals het later is blijven heeten. a) Zie Algemeen Rijksarchief 's Hage. Perkament Register van de charter kamer van Holland E. L. 20, fol. 74, gelijktijdig afschrift. Ook is er een later afschrift E. L. 13, fol. 93 verso. Bij Van Mieris II, blz. 381 vindt men dit charter gedrukt. Zie hiervoor blz. 23. Archief 1910 5

Archief | 1910 | | pagina 203