68 Van dit bassin berust in het archief der gemeente een bouw kundige teekening. Daarvan is destijds door den opzichter bij dit werk, den heer Dijkman, met medeweten van den burge meester aan mij een kopie verstrekt. Zij bevat eenige nadere aanwijzingen omtrent sommige archeologische ontdekkingen op de teekening aangebracht, en is op een schaal van 1 100 geteekend. Het reservoir is een langwerpig vierkant groot 60 bij 12 meters. Het loopt parallel aan de rooilijn der later gebouwde huizen en wordt door de wederzijdsche trottoirbanden begrensd. Onder een hoek van bijna 45 graden zijn in het midden van bet bassin de restanten van twee parallelle beschoeiingen te zienmet een rechte rij palen aan de beide buitenkanten vlak er tegen aan. Hierdoor werd tusschen de beide wateren een dam gevormd. De beschoeiing aan de zijde van den Spuiboezem dateert van voor het jaar 1563in welk jaar de dwarsdijk van de Middelburgsche poort naar den zeedijk aangelegd is, ter plaatse waar men nu de Verlengde Coosje-Buskenstraat de Opril vindt. Dit is aan een vermolmd restant van een vierkant houten riool te zien geweest, dat in de richting naar de spuikom niet verder liep dan tot die beschoeiingof tot het midden van de straat voor het perceel wijk A. n°. 141, nu n°. 40. Men moet het niet verwarren met een rond steenen riool, er dicht bij gelegendat tot de latere binnenvest of tot aan de overzijde van het perceel wijk A. n°. 142, nu nu. 38, dicht bij het trottoir, doorliep. Men wordt hierdoor gewezen op den toestand, die op het kaartje van Van Deventer wordt aangeduid De lange oostelijke beschoeiingvoor zoover de opgraving die te zien gaf, eindigde ten noorden aan een kort be- scboeiingswerk met twee vierkante paaltjes in plaats van rond paalwerk. Naar mijn inzicht en in verband met het er nevens gevonden restant van een later gemetseld spuikanaal was die

Archief | 1910 | | pagina 206