72 berooven. Als tijdelijk hulpmiddel liet hij het voorste deel der oude haven (van de Weststraat af) nog voor eb en vloed. Toen nu de nieuwe haven voltooid was, kon men in 1326, als slot van het gansohe werkdit restant bedijken 1). Er moest niet alleen een haven voor den koopman wezen, maar ook moest een deel er van voor de gewone visscherij worden voorbehouden. De vissehers hadden meest allen hun vaderlijk erf in Oud-VIissingen Niet te verwonderen is het, dat de achterhaven, het dichtst aan het dorp, voor die gewone visscherij voorbehouden werd. Zij werd dan ook //Schardijn- haven" genoemd 3) en bestond uit een kom en een hals. De kom werd ook //comme van de Kaaskaai" genoemd 3). Zij is in drie stadiën tot haar jongst verleden proportie gebracht, maar is heden met de Koopmanshaven en de Pottekaai door zandspuiing geplempt. De opgravingen van het jaar 1897 hebben haar oudsten toestand en grootte blootgelegd en het hier voorgenoemde bevestigd Yan haar oudste en grootste uitgebreidheid is op de 67steen 68ste bladzijden gehandeld en het deel der beschoeiingdat den noordwesthoek schuin afkortte, aangewezen. Aan het zuideind van die beschoeiing zijn de twee laatste heipalen in zuidwaart- sehe linie ingeslagen. Een eind verder in dezelfde lijn treft men wederom palen aan, waarvan sommigen de lijn voortzetten Ylak langs de rooilijnvoor den pas gesloopten korenwind molen aan de Kaaskade, werd volgens opgaaf aan mij door den heer P. A. Jongepiee, gemeente opzichter, een kleidam, mede in zuidelijke richting loopende, ontdekt. Deze schuine Zie hiervoor blz. 65. a) Zie Bijlage A. bij Kaart, no. 13 van 't O. arch. Vliss. op letter O: „De Schardijnhaven, diep 10 voet, leggende ten einde Yan deze haven een sluis van zijn hoogheid, waarmede in de haven geschuurt wordt, ende ook de waterkoren molen gaat." 3) Winkelman, blz. 22. 4) Zie de Kaart van het bassin, geteekend door den heer Dijkman, in het O. Archief en een duplicaatbij mij berustende.

Archief | 1910 | | pagina 210