80 grondgebiedmet misschien nog een blokgeheel in de stad verdwenen, waardoor onbekend is, hoe het genaamd was. Deze voorhaven strekte zich tot het e'nd van het tegen woordig hoofd nog binnen de lijn van den zeedijk uit. Het ^Galgenveld", tusschen het Blinde-hoofd en 't Oranjebolwerk was toen nog binnendijksche grond. De rijsberm van 1570 met gebogen eind toontdat daar vroeger land was en de uitslagen uit Vlissingen doen ook west van het Groothoofd land bevroeden. In het kort Walcheren zelf reikte tot aan het eind van het Groot- of Westerhoofd. Daar, vlak voor het hoofd, gaat het nu steil naar de diepte; maar dadr kon men in 1318 nog twee hoofden inslaan. Dit slot van het eigenlijk havenwerk van graaf Willem III vindt men geboekt in de grafelijke rekening van dat jaar s) met deze woorden «Item uutgheleyt in dycaetseu in Walchren. Int eirste bi heren Pieter van Vlissinghe om den dijc te Vlissinghe te maken bi der scepenen kanesse16 sc. 4'/2 d. gr., fa. 13 2 sc. (torn.) //Item bi Symon den Dynt, den dijcgrave, ende den scepenen uutgheleit om dat zuderhoeft te Vlissinghe te maken5 sc. gr., fa. 4 »Item bi den vors. luden uutgheleit om 't ander hoeft te Vlissinghe te maken, 9 sc. 4 d. gr., fa. 7 9 sc. 4. d. »Item in Willem sheren Boudijns s. dijc gheleit. bi sce penen, die hi vierscat betaelt hevet, 8 sc. (torn.)" Daar Willem Boudins s. behoort tot een tak van de Westsouburgsche heerenkan de kleine bijdrage gevoegelijk gerekend worden ten behoeve van de aansluiting aan den Vlis- singschen dijk op Westsouburg's grondgebied verwerkt te zijn. Van de Hellebardierstraat af was men buiten en was de haven Buitenhaven of Voorhaven. In lateren tijd A° 1594 Zie hiervoor blz. 32 en 13. a) Hamaker I, blz. 160.

Archief | 1910 | | pagina 218